Youtube Mobil Kullanıcıları Canlı Yayın Yapabilecekler

Son zamanlarda dijital platformlar tarafından yeni yeni sunulmaya başlanan canlı yayın içerikleri oldukça ilgi görüyor. Canlı yayın modasına son katılan isim ise dünyanın en büyük video ağı olan YouTube oldu. YouTube mobil cihazlar üzerinden canlı yayın döneminin başladığını açıkladı. YouTube, 2011 yılından beri canlı yayın imkanı sunuyordu fakat mobil cihazlarla canlı yayın yapılamıyordu. Zaten son zamanlarda popüler hale gelen canlı yayın uygulamaları da mobil cihazlar aracılığıyla gerçekleştiriliyor. YouTube da geçtiğimiz yaz küçük bir test grubu üzerinde aktif olan özelliği sonunda tüm mobil kullanıcılarına sunuyor.

YouTube üzerinden canlı yayın yapmak son derece basit. Yayına başlamak için uygulama üzerinden canlı yayın sekmesinde tuşa dokunmanız yeterli olacak. Bu şekilde yayına başladığınız an YouTube üzerinden takipçilerinize bildirim gidiyor ve dileyenler yayınınıza kolaylıkla erişebiliyor. Canlı yayınınız sonra erdikten sonra ise normal bir YouTube videosuna dönüşerek kanalınıza ekleniyor.

En Az 10 Bin Takipçi Sınırı Bulunacak

YouTube canlı yayın özelliği mesajları yavaşlatma yeteneğine de sahip. Böylece kullanıcılar canlı yayınları sırasında fazla mesaj aldıkları zaman bunları gözden kaçırmamış olacaklar. YouTube yeni özelliğini geliştirmek üzere YouTuber’lar tarafından yapılan bütün geri dönüşleri değerlendiriyor bu doğrultuda canlı yayın özelliğinin giderek geliştirileceğinin sinyalleri veriliyor. Yayın yapmak isteyen kullanıcılar için şimdilik en az 10 bin takipçi sınırı bulunduğunu da hatırlatalım.

Yayın Sahiplerine Gelir Sağlayacak

Canlı yayın özelliği ile yayıncıların gelir elde edeceği bir sistem de geliştirilmiş durumda. Belirli bir ücret karşılığı “süper chat” özelliğini satın alan kullanıcıların canlı yayınlara gönderdikleri yorumlar farklı renkte sunulacak ve yayın sahibine daha kolay ulaşacak. Bu özellik kırktan fazla ülkede yer alsa da Türkiye’nin bu ülkeler içerisinde yer almadığını belirtelim. Teknoloji dünyası YouTube’un canlı yayın konusunda geç kalmasını eleştiriyordu. Şimdi ise bu özellik sayesinde yaşanacak gelişmeler merakla bekleniyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler