Youtube Bot Savaşını Derinleştirmeye Başladı

Google tarafından satın alındıktan sonra popüler video paylaşım platformu Youtube, durdurulamaz bir yükselişin içerisine girdi. Hemen her ün binlerce hatta milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen uygulama bu noktada da radikal bir karar almış ve aldığı karar ile artık kullanıcılarla iş ortaklığına izin vermişti. Yani bu kararla beraber video yayınlarından artık kullanıcılarda para kazanmaya başlamıştı. Ülkemizde de sıkça kullanılan bir sistem olan izlenme ve reklam sistemiyle iş ortaklığına girmesi ise Youtube’u bu alanda tek uygulama haline getirmişti. İş ortaklığının uygulamaya konulmasının ardından da Youtube videolarında adeta izlenme savaşları da başladı. Kullanıcılar yayınladıkları videoların daha fazla kişiye ulaşması için bin bir yolu denemeye başladı. Tabi bununla beraber sadece bot kullanarak izleyici sayılarını arttıran kanallarda yok değil.

Youtube Botlara Savaş Açtı

Sadece sanal izleyici çeken küçük birkaç programla izleyici sayılarını yükselten ve Youtube üzerinden ciddi oranlarda kazanç sağlayan bot kullanımına ise Youtube tabiri caizse savaş açtı. 2014 yılından itibaren bot sistemleri ve içerik yönetimlerini kontrol altına almak için yeni çalışmalar yapan dev video platformu şimdilerde ise tüm bu sistem için yeni bazı uygulamalara geçti. Sadece izlenme aşamasında değil video yükleme aşamasında bile artık bot kontrolü yapılmaya başlandı. Oluşturulan bu sistemin ise yavaş yavaş sonuçlarını da görmeye başladık.

Birçok Kanalın Rozeti Kaldırıldı

Uygulanan bu sistemle beraber son dönemde çok popüler olan bazı video kanalları da beklenmedik cezalar almaya başladı. Oldukça popüler olan ve Youtube dünyasında fenomen olduğu düşünülen bazı kanalları son yapılan bot incelemesinden sonra doğrulama rozetleri kaldırıldı. Hesabı önerilen hesap haline getiren ve çok daha fazla izleyici çekmeye imkan sunan rozetlerin alınması ise kanalların bir hayli kullanıcı kaybetmesine neden oldu. Youtube ise bu konuda her hangi bir açıklama yapmadı. Fakat edinilen bilgilere göre daha birçok hesabın rozetleri kaldırılmaya devam edecek. Zira Youtube bu savaşta kazanan taraf olmakta kararlı olduğunu son yapılan incelemede de ortaya koymuş oldu. Bu alanda nasıl açıklama yapılacağı da merak konusu.

Popüler Haberler

İlgili Haberler