Yahoo, Verizon’a satılıyor

Teknoloji dünyasına düşen bu haber ortalığı hareketlendirmişti. Haberler doğru çıktı. Verizon, Yahoo’yu satın alıyor.

İki şirket arasındaki görüşmelerde sona gelindi ve Yahoo yönetim kurulu satışa onay vermesiyle birlikte, dev teknoloji şirketi Yahoo’nun yeni sahibi artık Verizon oluyor.

Her ne kadar, haberlerde Yahoo’nun rekor fiyata satıldığı haberleri veya başlıklarını görseniz de Yahoo aslında değerinin çok altında bir satıldığını söyleyebiliriz.

Aslında biraz detaylara bakacak olursak, Verizon ’un bu satın alması, Yahoo’nun tümünü satın aldığı anlamına gelmiyor.

Yani bu satın alma Yahoo’nun arama motoru, içerik, mobil ve reklam departmanları gibi kısmi bir satın alma olacak. Aslında bunun da bir nedeni var. Çünkü Verizon ABD’nin en büyük kablosuz telekomünikasyon şirketi. Çatısı altında AOL gibi servisler de var.

verizonYahoo’nun geçmişine baktığımızda 22 yıl önce kurulan bir şirket olarak göze çarpıyor. Web Portal amacıyla kurulmuş olan Yahoo, Amerika’da ciddi kullanıcı kitlesi olan bir şirket haline gelse de dünyaya açılma konusunda aynı başarıyı göstermiş değil.

Yahoo da, işlerin iyi gitmediği zamanlar taze kan olması için bir takım satın almalara da gitmişti. Broadcast.com u 5,7 milyar dolar ve GeoCities’e de 3,6 milyar dolar ödeyen Yahoo beklediğini bulamadı.

Bu işte en karlısı Marissa Mayer oldu

Şirketin yönetim kurulu Yahoo’yu ayağa kaldırması için Marissa Mayer’i Google’dan transfer etmiş ardından özellikle gençlere yönelik olarak Tumblr ve MessageMe gibi satın almalara devam etmiş olsa da yine bekleneni veremedi.

Bu satın alma için 4,8 Milyar dolar ödeyecek olan Verizon, Marissa Mayer’i kadroda tutmak niyetinde görünmüyor. Kendisini kapı önüne koymanın bedeli ise yaklaşık 57 milyon dolara mal olması bekleniyor. Yahoo, Mayer’den istediğini pek almış gözükmüyor. Zaten bu satış da bunun bir göstergesi. Ancak Mayer için aynı şeyleri söyleyemeyiz. Aldığı maaş, tazminat ve hisselerin toplam değeri 218 milyon dolara ulaşmış durumda.

Yahoo’nun satılması konusu daha önce de gündeme gelmişti. Hatta taliplilerin arasında Microsoft’ta bulunuyordu.

Peki, bundan sonra ne olacak? Yahoo diğer arama motorlarıyla rekabete girebilecek mi derseniz, kısa vadede bunun olması pek te mümkün gözükmüyor. Yahoo2nun bu algıyı değiştirmesi için ciddi bir çalışma yapması gerekecektir. Ancak Google başta olmak üzere bu el değiştirmenin ardından Yahoo’nun atacağı adımlar sıkı bir takip altında olacaktır.

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler