Windows 10’da kırmızı alarm!

İddialara göre Microsoft’un son işletim sistemi olan Windows 10 üzerinde ki bir açık, kullanıcılarını ciddi şekilde tehdit ediyor.

Windows 10 için, Microsoft’un bu güne kadar geliştirdiği en iyi işletim sistemi olduğunu söyleniyor. Bu söylem haksız sayılmaz. Tabi, Windows 98,  Windows XP ve Windows 7’nin kötü olduğunu söylemiyoruz ancak bu görüşe bende kişisel olarak katılıyorum.

Ancak hep birlikte ciddi bir tehlike altında olabiliriz. İddialar Fransa’dan geldi. Fransa’da bulunan ve devlete bağlı olarak özerk olarak çalışan CNIL (Commission nationale de l’informatique et des libertés) adlı kuruluş yaptığı açıklamada Microsoft’un her bir kullanıcısını yakından takip ettiğini iddia etti.

Durum bu kadarla kalmıyor. Takip edilen kullanıcıların bütün hareketleri de kayıt altına alınabiliyor.

cnil_40929700Şimdi bu kurulun açıklamasında ki cümlelerin Türkçe de ‘yuvarlak ifadeler kullanmak’ deyimine tam uyduğunu söylemek lazım. Çünkü kurula göre aslında bu durum çok doğal. Çünkü teknoloji devi Microsoft’un işletim sistemini daha iyi tanıyabilmesi ve sorunların tespiti için normal olduğu ifade edilirken diğer bir cümlesinde ise şirketin bilgi toplarken sınırları aşabileceği dile de ifade ediliyor.

Kısacası CNIL, işletim sistemi üzerindeki sorunların tespiti için kullanılan yöntemlerin, kullanıcıların gizlilik haklarını ihlal edilmesin önünü açtığı ve bu durumdan endişe ettiklerini ifade etmiş.

Açıklamanın detaylarında neler var?

cnil-windowsBir kere Microsoft bu yöntemleri kullanarak neredeyse kullanıcıların attığı tüm adımları takip edebiliyor. Elbette bilgisayarda yaptıklarınızdan bahsediyoruz. Bunların içerisinde hangi programların kullanıldığı, hangi programların ne kadar süre kullanıldığı, programları kullanma alışkanlıkları, hangi web sitelerinin ziyaret edildiği gibi konular takip edilerek istatistiki bilgileri de raporlanabiliyor.

Güvenlik sorunları da mevcut!

CNIL’in yaptığı açıklamanın içerisinde bir de güvenlik sorunları dile getirilmiş. Kurula göre Windows 10’daki Pin sistemi güvenlik açısından yetersiz. Çünkü arka arkaya sınırsız deneme yapılabilmesine olanak verildiğini söyleyen kurula göre bu durumda büyük firmaların ciddi tehlike altında olabileceğine dikkat çekilmiş.

Hatta bu kurul, düzenli saldırılar gerçekleştirilirse firmaların ciddi bir risk altında kalacağını da açıklamalarına eklemiş. Günümüzde ticari sırların korunması büyük bir önem taşırken, korsanların saldırısına hedef olan işletmelerde kaosun meydana gelebileceğinin altı çizilmiş.

Popüler Haberler

İlgili Haberler