Vine Kaynak Kodlarına Ulaşıldı

Sosyal medya uygulamaları içerisinde en farklı yapıya sahip olanlarından birisi de Vine. Twitter tarafından geliştirilen uygulama aslında diğer sosyal medya uygulamalarından farklı olarak kullanıcıların mesajlaşmalarından çok kullanıcıların 6 saniyelik videolar paylaşmasına imkan veriyor. Kısa kısa paylaşılan bu videolarla beraber kullanıcı hesabından izleyici de kazanabiliyor. Her ne kadar son dönemde biraz biraz gündemden düşmeye başlasa da bir dönemin en ünlü sosyal medya uygulamalarından biri olmayı başarmış uygulama Vine, üzerinden birçok yeni isimde oyunculuk dünyasına adım atmıştı. Ülkemizde bu şekilde birçok Vine fenomeni ortaya çıkarken artık bu fenomenleri sinema filmlerinde bile görmeye başladık. Bu derece yüksek bir etki yaratmayı başaran Vine hakkında geçtiğimiz günlerde ise beklenmedik bazı gelişmeler yaşandı.

Vine Hacklendi

Aslında Twitter’ın en güvenli servislerinden biri olarak gösterilen Vine geçtiğimiz günlerde hacklendi. Hindistanlı bir güvenlik araştırmacısı tarafından bulunan açıkla beraber Vine hakkında tüm bilgilerde ortaya çıktı. Güvenlik araştırmacısı tarafından yapılan açıklamada Vine’ın bir açığının bulunduğu ve bu açığın uygulamanın arka kapası niteliğinde olduğu açıklandı. Yani açık sayesinde uygulamanın bütün kaynak kodlarına ulaşılabiliyor. Fakat tüm bu kaynak kodlarının dışarı doğrudan çıkarılması sağlanamıyor. Yine de şuana kadar Vine için bulunmuş en büyük açıklardan biri olan söz konusu güvenlik açığının ciddi sorunlar doğurabileceği de düşünülüyordu.

Twitter Ödülü Verdi

Vine üzerinde açık bulan Hindistanlı güvenlik araştırmacısının ise geçtiğimiz günlerde benzeri bir açıkla yine gündeme geldiği öğrenildi. Bir kez daha sistemde açık bulan ismin uygulamada bulduğu bu açığı doğrudan Twitter’a iletmesi ise uygulama yetkililerini harekete geçirdi. Daha önce Facebook tarafından uygulanan sistem uygulandı. Bu noktada açığı bulan güvenlik araştırmacısına tam 10 bin dolar gibi bir ödül verildi. Daha öncede bu ödülü aldığı bilinen güvenlik araştırmacısı konu hakkında her hangi bir açıklama yayınlamazken güvenlik açığının giderildiğini de belirtelim. Vine üzerinde yaşanan bu sorun ise video ile kullanıcılara da gösterildi. Tabi açık kapatıldıktan hemen sonra.

Popüler Haberler

İlgili Haberler