Ünlüler YouTube’u Şikayet Etti

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu olarak gösterilen YouTube, her geçen gün biraz daha genişlemeye devam ediyor. Özellikle Google tarafından satın alınması ve Google desteğinin yanı sıra kısa sürede üyelik ve üye olan herkese de video paylaşım imkanı sunmaya başlayan YouTube bu sayede büyük oranda da büyüme gösterdi. Hemen her fırsatta da büyümelerini kullanıcıların paylaştığı videolara borçlu olduğunu dile getiren YouTube yetkilileri sistemin bu işleyişi yüzünden son dönemde ise eleştiriler almaya başladı. Eleştirilerde bulunan kesim ise genelde ünlü isimler olmaya başlamıştı. Klipleri yayınlandığı ilk gün YouTube üzerinde yer almaya başlayan dünyaca ünlü isimlerin sistemden duydukları rahatsızlık ise sonunda somut bir adım attırdı.

Avrupa Birliğine Şikayet Ettiler

Gelen haberlere göre YouTube için dünyaca ünlü isimler birlik olup Avrupa Birliğine bir şikayette bulundu. Avrupa Birliğine konu hakkında yazılan mektupla beraber YouTube’un telif haklarına yeterli önemi vermediği ve bu yüzden birçok dünyaca ünlü ismin kliplerinden ve yeni şarkılarından zarar ettikleri dile getirildi. Aralarında Lady Gaga, Maroon 5 grubu gibi dünyaca ünlü isimlerin bulunduğu şikayet mektubuyla beraber gözler ise bir anda YouTube’a çevrildi. Zira konu hakkında YouTube’un da cevabı gecikmeden verildi.

Telif Hakkı Sorunu Söz Konusu Değil

YouTube ise konu hakkında jet bir açıklama yaparak zaten var olan sistemde telif haklarına önem gösterdiklerini ve telif hakkı sorunlarının çok büyük ölçekli sorunlar olmadığını dile getirdi. Bunun dışında ünlü isimlere de cevap veren YouTube yetkilileri yaptıkları açıklamada sistemin kazanç sağlamasına olanak verenin kullanıcılar olduğu belirtildi. Ünlü isimlerin şikayet ettikleri durum olan sürekli paylaşım yapılmasının YouTube’un kazanç sağlamasındaki ana neden olarak gösterildi. Bu sistemin engellenmesiyle beraber kazanç elde edemeyeceğini kazanç elde edemeyince de ünlü isimlerin klipleri için dev bütçeler ödeyemeyeceğini dile getiren YouTube geri adımda atmamış oldu. Konunun nasıl sonuçlanacağı ise merak konusu oldu. Zira YouTube açıklamalarına bakacak olursak uygulamanın geri adım atmaya hiç de niyeti yok.

Popüler Haberler

İlgili Haberler