Unicode 9 Emojilere Yeni İfadeler Eklendi

Sosyal medya uygulamalarıyla beraber birçok yeni ifadeyle karşılaşmaya başladık. Bu ifadeler arasında en çok kullanılanı ise emoji ifadesi. Sosyal medyayla beraber kısa süre içerisinde tüm dünyaya yayılmaya başlayan emoji kavramı aslında duyguları ifade eden simgeler olarak tanımlanabilir. Mutluluğunuzu belirtmek, üzüntünüzü belirtmek, şaşkınlığınızı ifade etmek için birçok duyguyu semboller ile karşı tarafa iletmemize olanak sağlayan emojiler son dönemde bir hayli gözde ifadeler haline gelmeye başladı. Özellikle sosyal medyada kullanıcıların vazgeçilmezlerinden biri olan emoji kullanımı 2015 yılında ise adeta patlama yaşadı. Her sene açıklanan yılın kelimesine geçtiğimiz sene bir emojinin seçilmesi artık emojilerin ne derece geniş bir alanda kullanıldığını da gösteriyor. Akıllı telefonların klavyelerine de eklenen emojiler geçtiğimiz sene itibariyle yapılan bu açıklama sonrasında epey bir önemli hale gelmeye başladı.

Yeni Emojiler Geldi

Emojilerin bu kadar önemli hale gelmesiyle beraber artık akıllı telefon klavyelerine eklenen emojilerin de sayısının giderek arttığını söyleyebiliriz. Genel olarak tüm akıllı telefonların emoji için kullandıkları Unicode 9’da bu bağlamda genişletildi. Geçtiğimiz haftalarda yapılan duyurunun ardından akıllı telefonda yer alan klavyelerde Unicode 9 emojilerinin genişletileceği bildirilmişti. Yeni emojiler ise sonunda geldi. Yapılan güncellemeyle beraber yaklaşık 10 tane yeni emoji simgesi eklendi.

Yeni Güncellemeyle Beraber Selfie Emojisi De Geldi

Gelen güncellemede sadece belli başlı emoji simgelerinde değişiklik yapılmadı. Bununla beraber sosyal medyada yeni bir akım haline gelen selfie için de emoji simgesi getirildi. Artık akıllı telefon klavyelerinde de selfie emojisi yer alacak. Daha önce benzerine pek rastlamadığımız güncellemeyle beraber daha birçok yeni ifade de geldiği biliniyor. Emoji kullanımının bu kadar artış göstermesiyle beraber bundan sonrada düzenli olarak emoji için güncellemeler gelmesi bekleniyor. Sadece Unicode 9 için değil birçok sosyal medya uygulamasından da emojilere verilen önem artmaya başladı. Zira geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük sosyal medya uygulamalarından biri olan Facebook için de bu yönde yeni bir uygulamaya geçilmişti. Hatta artık beğeni bölümü içinde emoji kullanımı gelmiş ve beğeniyle beraber duygu ifadesi kullanılmasına imkan sağlanmıştı.

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler