Ücretsiz Windows 10 için son 3 gün

Microsoft, Windows 10’u piyasaya çıkarttığı günden sonra Windows 7 ve Windows 8 lisans sahiplerine ücretsiz yükseltme imkanı tanımıştı. Ancak bu süre 29 Temmuz’da sona erecek. Eğer hala lisanslı bir Windows 7 veya 8 kullanıcıysanız yükseltme için acele etmenizi tavsiye ediyoruz.

Microsoft’un mobil sürüm Ofis 360’ı tüm fonksiyonlarıyla beraber olmasa da işe yarayacak kısımlarını ücretsiz hale getirmesi ve Windows 7 / Windows 8 kullanıcılarına ücretsiz Windows 10’a yükseltme sağlaması herhalde göz yaşartacak ender davranışlarından birisiydi.

Aslında Windows 7 kullanım ömrünü doldurmuştu. Diyebilirsiniz ki halen biz kullanıyoruz. Ancak Windows 7’ye artık Microsoft destek vermiyor. Bu yüzden Windows 7 Microsoft tarafından emekli edildiyse de hala kullananların olması normal bir durum.

Windows 8’e baktığımız da ise, geleneksel olarak Microsoft’un bir iyi bir kötü işletim sistemi çıkartma geleneğine tam oturan bir örnekti.

windows10-02 Windows 98 iyi bir işletim sistemiydi, ardından gelen 2000’in ne olduğunu bilen herhalde yoktur. Zaten çoğu kişinin de hatırlayabileceğini düşünmüyoruz. Yine Windows XP çok iyi bir işletim sistemiydi ancak ardından çıkan Windows Vista yine başarılı olamadı. Windows 7 yine çok tutuldu, beğenildi ancak Windows 8 tam bir felaket oldu, çıkartılan 8,1 sürümü de açıkçası pek işe yaramadı.

Dolayısıyla emekli ettiği işletim sistemi ve görece mağdur ettiği bu kişilere Windows 10 yükseltmesini uzunca bir süredir ücretsiz sağlayan Microsoft’un bu uygulaması yukarıda da belirttiğimiz gibi 29 Temmuz da sona eriyor.

Bilgisayarımı Windows 10’a nsıl yükseltebilirim?

windows10-03Windows 10 yükseltmesi yapmak için Windows Update’i kullanabilirsiniz. İşletim sisteminizin lisansına göre yükseltme yapılacağını söyleyelim. Yani eğer Windows 7 Home kullanıyorsanız bunu Windows 10 Proffesional sürümüne değil yine kendi lisanslamanıza uygun sürüme yükseltilecek. Zaten bu işlem otomatik olarak yapılıyor

Windows 10 yükseltmesinin başlayabilmesi için Windows Update’i birkaç kez öalıştırmanız gerekebilir. Çünkü asıl yükseltme yapılmadan önce bazı güncelleştirmelerin yapılması da gerekebiliyor.

Ücretsiz yükseltme sona erdiği zaman Windows 10’un 100 ile 200 dolar arasında değişen fiyatlara satılacağını belirtelim.

Aslında elinizi çabuk tutabilirseniz ve hiçbir lisansınız yoksa, kötü niyetli satıcılara dikkat ederek şöyle bir yöntem uygulayabilirsiniz. Gerçekten ucuz fiyatlara Windows 8 lisansı satın alıp, bilgisayarınıza kurup daha sonra yükseltme yapabilirsiniz. Böyle bir yol için elinizi çabuk tutmanızı tavsiye ederiz.

Popüler Haberler

İlgili Haberler