Twitter Gece Modu nihayet aktif ediliyor

Mikro blog devi Twitter, daha önceden duyurduğu gece modu ara yüzünü nihayet aktif ediyor.

Üzerinden çok zaman geçti, itiraf edelim ben tam zamanını hatırlamıyorum, Twitter gece modu yani geceleri daha rahat görünebilecek bir ara yüz geliştireceğini belirtmişti. Testler de başlamıştı ama o köprünün altından çok sular geçti. Bizde zaten unuttuk.

Tabi çalışmalar devam etti. Alfa, beta derken bugün Twitter’dan yapılan resmi açıklamada çalışmaların sona erdiği açıklandı.

Tabi şu anda sadece Android cihazlar için yapılan çalışmalar da sona gelindi. iOS ve Android sürümler için herhangi bir çalışma olup olmadığı hakkında bir bilgi yok.

Gece Modu üzerinde son rötuşlar da yapıldıktan sonra ilk güncellemeyle beraber Android kullanıcıları bu özellikten yararlanabilecek.

Uygulama da bu modu aktif etmek ise oldukça basit. Gece modunu aktif ettiğinizde ara yüz arka planı koyu renkli oluyor ve yazıların rengi beyaza dönüyor. Böylece gece veya karanlık ortamlarda yazıların daha kolay okunması sağlanıyor. Açıkçası Twitter’ın bu güncellemeyi çok önceden yapmış, tamamlamış olması gerekiyordu.

Benzerlerinden tasarım olarak farklı

Untitled-1Dikkatimizi çeken önemli bir nokta daha var aslında. Buda gece modu denilince kalma hemen koyu renk üzerine açık renk yazı değil, bunun yerine siyah üzerine beyaz yazı rengi gelmekte. Ancak Twitter tasarımda bunu tercih etmemiş. Dolayısıyla Twitter’ın gece modu benzerlerinden biraz daha farklı.

Gece Modunda arka planın koyu, gece mavisi olduğunu görüyoruz. Böylece bu renk gözü daha az yoruyor. Çünkü yazıların ön olana çıkması için çok daha keskin renkler kullanılması belki içeriğin daha fazla görünebilir olmasını sağlıyor. Ancak gözü yorduğu da bir gerçek. Biraz amiyane tabir olacak ancak bu şekildeki tasarım sayesinde gece modu gözü tırmalamıyor.

Aynı zamanda gece modunda butonlar ve benzeri içeriklerin de rengi değişiyor.

Her ne kadar yazının girişinde Twitter’ın bu konuda çok geciktiğini yazıp eleştirsek de, ortaya çıkan işin kaliteli olduğunu da söylemek gerekiyor.

Ancak bu yine de bu kadar uzun zaman da yapılacak bir değildi ve Twitter mühendisleri bu işi çok daha kısa sürede tamamlayıp uygulamayı biran önce güncellemeleri gerekiyordu.

Popüler Haberler

İlgili Haberler