Turkcell, Türk Telekom’u BTK’ya şikayet etti!

Son dönemde başta AKK (Adil Kullanım Kotası) ve hizmet kalitesinde sorun bulunduğu iddiası ile vatandaşlar tarafından tepki gösterildiği iddia edilen Türk Telekom ’dan bir başka teknoloji şirketi Türkcell’de şikâyetçi oldu.

Türkiye’de kim ne derse desin, başta AKK olmak üzere, haberleşme konularında ki bu sadece interneti değil, diğer tüm telefonla da iletişimi kapsayan bir şekilde memnuniyetsizlik yaşandığı kesin.

Sorunu çözmek için ise kurumlar ve kuruluşlar adeta başka yerleri hedef göstererek top çevirmekten başka bir şey yapmıyor.

Vatandaşların sızlanmaları normal gibi gelebilir. Ancak bu defa şikâyetçi olan da şikâyet edilen de teknoloji şirketleri.

Turkcell Müşteri Hizmetleri Grup Başkanı Doğuş Kuran, Türk Telekom’dan şikâyetçi olduklarını ve bu durumu da BTK yani Bilgi Teknoloji Kurumu’na aktardıklarını belirtti.

Turkcell neden şikâyet etti?

Turk-Telekom_Yeni_LogoDoğuş Kuran’a göre Türk Telekom, kendilerinden hizmet almak isteyen aboneleri bir şekilde engelliyor. Aslında bu durumu açıklamak için mevcut durumu anlamak gerekiyor.

Daha önce PTT üzerinden verilen telefon ve internet haberleşme hizmeti, kamu kuruluşunun özelleştirilmesiyle beraber, özelleştirme ihalesini kazanan firma tarafından kurulan Türk Telekom, aynı zamanda telefon hizmetleri için daha önceden döşenen PTT’nin alt yapı yatırımlarının da beraberinde sahibi oldu.

ADSL hizmeti, işte bu altyapısı önceden yapılmış ve telefon hizmeti bulunan her yerde verilebiliyor. Bu altyapı sahibi olan Türk Telekom aynı zamanda alt yapı hizmetlerinin yenilenmesinden de sorumlu.

Ancak BTK, bu alt yapıyı Türk Telekom’un tek başına kullanmasına izin vermiyor. Diğer şirketler bu alt yapı üzerinden Türk Telekom’a ücret ödeyerek abonelerine hizmet verebiliyor.

Dolayısıyla ADSL hizmeti alacak kişiler mevcut Türk Telekom altyapısını bir şekilde kullanıyorlar. Fakat fiber internet abonesi olanlar için durum farklı.

Yaklaşık 10 bin abone vazgeçti!

Doğuş Kuran’ın şikayeti, mevcut Türk Telekom müşterilerinden Superonline üzerinden aynı alt yapıda hizmet almak isteyen kişilere zorluk çıkartıldığı yönünde.  Kuran’ın iddiası Türk Telekom, abonelere ulaşarak bu kararlarından vazgeçirmek istiyor. Vazgeçmeyen abonelerin transfer işlemlerinde ise çeşitli zorluklar çıkartıyor.

Doğuş Kuran, bu şekilde Superonline üzerinden hizmet almak için işlemleri başlatılmış yaklaşık 10 bin abonenin işlemlerden vazgeçtiğini iddia ederek, durumu çözüm önerileriyle birlikte BTK’ya bildirdiklerini ifade etti.

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler