Türk Yazılım Sektörüne Büyük Teşvik Programı

Dünya genelinde her geçen gün büyük bir genişleme gösteren yazılım sektöründen büyük bir pay sahibi olmak isteyen ülkeler arasında Türkiye’de katılıyor. Gelecekte çok daha büyük bir pazar haline geleceği tahmin edilen yazılım sektöründe faaliyet almayı planlayan firmalara ülkemiz tarafından teşvik programı başlatılıyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Ekonomi Bakanlığı ortak çalışması ile başlatılan teşvik programı kapsamında yazılım alanında faaliyet gösterecek firmaların yurt dışı pazarlama, danışmanlık ve eğitim giderlerinin yüzde 75‘i Ekonomik Bakanlığı tarafından finanse edilecek.

TOBB Bilişim Soft Away adı altında başlatılan teşvik programı ile birlikte Türk yazılım firmalarının hem ülke içerisinde hem de uluslararası düzeyde rekabetçi bir konuma gelebilmeleri amaçlanıyor.

Bilindiği üzere ülkemizde faaliyet gösterilen tüm sektörler 2023 hedefleri doğrultusunda ilerlemekte ve ülkemizin ekonomik hedeflerine ulaşabilmesi için yazılım sektörü oldukça stratejik bir konumda yer alıyor. 2023 yılı itibariyle ülkemizde kişi başı gelirin 25 bin dolar seviyesine çıkarılması amaçlanıyor.

TOBB Bilişim Soft Away Başvuruları Nasıl Yapılacak?

Başlatılan teşvik programından faydalanabilmek için öncelikle yazılım şirketlerinin başvuru yapması ve gerekli şartları sağlamaları gerekiyor. Bu sebepten dolayı teşvik programından yararlanmak isteyen firmaların öncelikle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Türkiye Yazılım Meclisi üyeleri tarafından oluşturulan komisyon tarafından belirleneceği belirtiliyor.

Oluşturulan komisyonun onayından geçip teşvik almaya hak kazanan firmaların teşvik programı dahilinde belirtilen dallarda yaptıkları harcamaları Ekonomi Bakanlığı’na sunmaları gerekecek. Daha sonra Ekonomi Bakanlığı tarafından firmaların yaptıkları harcamalar kontrol edilecek ve her hangi bir usulsüzlük bulunmaması durumunda firmalara harcamaların yüzde 75’i ödenecek.

Proje kapsamında ilk mevcut olarak yurt dışına açılmış yazılım firmalarına öncelik verileceği ve ardından yurt içinde faaliyet gösteren ve yurt dışına açılmak isteyen fakat imkansızlıklar sebebiyle açılamamış firmaların öncelikli olarak değerlendirmeye alınacağı belirtiliyor.

Başlatılan teşvik programından yararlanmak isteyen yazılım firmalarının 31 Ekim 2016 tarihine kadar başvuru yapmaları gerekiyor. Henüz başvuru sürecinin ardından nasıl bir sürecin izleneceği konusunda detaylı bir bilgi bulunmuyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler