TP-LINK Yeni Alan Adlarını Açıkladı

Kablosuz ağ üreticileri arasında lider konumda yer alan TP-LINK firması hatırlanacağı üzere 2015 yılında modem ara yüzlerine girişte kullanılan iki alan adını kullanımdan kaldırdığını açıklamıştı. Şimdi ise firma tarafından modem arayüzüne erişim sağlanabilmesi için gerekli olan alan adlarının yenilendiğini vurgulayarak yeni alan adlarını da resmi bir şekilde açıklamış oldu.

Kullanımdan Kaldırılan Alan Adları

2015 yılında TP-LINK’in kullanımdan tamamen kaldırdığı alan adları şu şekildedir; tplinklogin.net ve tplinkextender.net

Ürün gruplarının yapılandırılma işlemlerinde kullanılabilecek yeni alan adlarını kullanıma sunan TP-LINK firması kullanıcıların güvenli bir şekilde kullanabilecekleri yeni alan adlarını duyurdu. İşte yeni alan adları;

  • Yönlendirici (router) – http://tplinkwifi.net
  • Kablo Modem Router ve DSL – http://tplinkmodem.net
  • Menzil Genişletici (Range Extender) – http://tplinkrepetear.net
  • Powerline Adaptör (Kablosuz PLC) – http://tplinkplc.net

Otomatik Olarak Yönlendirmeler Yapıldı

Mevcut TP-LINK kullanıcılarının modemlerinde yer alan alan adlarının ise otomatik olarak yeni alan adlarını uygun bir şekilde yönlendirmelerin yapıldığı firma yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda ifade edildi.

Meydana gelen alan adı güncellemelerinden dolayı TP-LINK firmasının güvenlik konusunda problem yaşadığı iddia edilse de firma tarafından yapılan açıklamalar kapsamında her hangi bir güvenlik probleminin bulunmadığının altı çizildi.

Tüm bunların yanı sıra yapılan açıklamalara rağmen güvenlik konusunda endişe duyan TP-LINK ürün kullanıcılarının aşağıda belirtilen IP adreslerini güvenli bir şekilde kullanabilecekleri belirtiliyor. Güvenlik konusunda kaygı duyan kullanıcılar için sunulan IP adresi detayları;

  • Router:  192.168.0.1 veya 192.168.1.1
  • DSL ve Kablo Modem ve Router: 192.168.1.1
  • Range Extender ve Powerline Extender:
  • Default: 192.168.0.254
  • Configured: Router’ın DHCP istemci listesinde aygıtın IP adresinin bulunması gerekiyor.

Kullanıcı Güvenliği İlk Sırada Tutuluyor

Tüm bu IP adresi ve alan adları üzerinde yapılan güncelleme çalışmalarıyla birlikte TP-LINK firmasının kullanıcı güvenliğine verdiği önem bir kez daha çok açık ve net bir şekilde ortaya çıkmış oldu. Firmanın konuyla ilgili olarak yapmış olduğu açıklamalarda da sürekli olarak kullanıcı güvenliğinin TP-LINK firması açısından son derece büyük bir önem taşıdığına dikkat çekiliyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler