Torrentz ‘de veda etti

Geçtiğimiz günlerde KickassTorrents kapanmıştı. Kurucusu polis tarafından yakalanmış ve bir süre kapalı kalan sitenin farklı alan adlarında tekrar yayın yapmaya başlamıştı. Ancak bugün gelen bir haberde bir başka torrent sitesi TorrentZ de yayın hayatını sona erdirdi.

Torrent siteleri yayın hayatlarına ardı ardına veda ediyor. Daha önce KickassTorrents haberimizde de bahsettiğimiz üzere önce The Pirate Bay yayın hayatına son vermişti. Daha sonra aynı şey KickassTorrents’e başına geldi.

TorrentZ ise bu iki siteye tam olarak benzemiyor. Her ne kadar torent dosyalarını arayıp bulma konusunda aynı işlevi görse de asıl içerikleri KickassTorrents ve The Pirate Bay üzerinden sağlıyordu.

TorrentZ olaysız veda etti

TorrentZ 2003 yılında kurulmuş bir site. Daha çok Google gibi yani torrent aramalarında ve önemli sitelerin içeriklerini listeleme yapan TorrentZ için bir nevi arama motoru benzetmesi de yapsak yeridir.

Ancak TorrentZ in yayın hayatına nasıl veda ettiği konusu da tam net değil. Çünkü diğer birçok sitelerdeki süreçler farklı işlemişti. Örneğin KickassTorrents ile ilgili zaten bir takım dedikodular çıkmaya başlamıştı. Torrent sitesi önce bir milyon civarı içerik silmişti. Ardından uzun zamandan beridir arandığı ortaya çıkan Ukrayna asıllı kurucusu Polonya’da polis tarafından gözaltına alındı.

Benzer bir durumu TorrentZ de görmedik. Hatta yasal olarak belki bu siteyi zor duruma sokacak bir konu bile yoktu ortada. Çünkü asıl içerikleri host etmeyen site bir nevi aracılık yapıyordu.

torrent

Siteden önce kapatılacağı duyuruldu. Ardından ise arama fonksiyonu işlevi kapatıldı ve bir veda mesajı yayımlandı. Mesajda İngilizce olarak TorrentZ sizi her zaman sevecek ibaresine yer verildi.

Bu da bir torrent sitesinin daha bizlere veda ettiğini gösteriyor. Torrent siteleri özellikle telif hakları konusunda ürün sahiplerinin ciddi bir kazanç elde etmesine engel oluyor. Fakat bir taraftan da içerikler normal seyrinden çok daha hızla yayılıyor. Bu iki taraf içinde ciddi bir engel oluştursa da torrent sitelerinin en azından bir şekilde haksız kazanç elde ettiklerini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Torrent sektörünün tamamen sonu gelecek mi ilerleyen günlerde göreceğiz. Ancak bu türlü paylaşım platformlarının adım adım sonuna geldiği gözüküyor.

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler