Spotify Uygulaması Neden Şarkıları Silmeye Başladı?

Apple Music için en ünlü rakiplerden biri olarak öne çıkan ve uzun süredir en çok kullanılan müzik programlarından biri olarak bilinen Spotify geçtiğimiz günlerde artan kur sonrasında üyelerine yeni haberler vermiş ve üyelik ücretlerinin artığını belirtmişti.

Yıllık olarak ya da aylık olarak verilen üyelik ücretlerinde artış uygulayan uygulama bu kararı sonrasında belli bir kullanıcı kitlesini kaybettiğini de görmüştük. Uygulamanın kullanıcı kitlesinde düşüşler yaşanmasından sonra ise Spotify nasıl bir hamle yapacak derken konu hakkında beklenmedik bir haberde geldi. Herkes Spotify tarafından yeniden indirim ya da farklı kampanyalar yapmasını beklerken uygulama tam tersi gelişmelerle beraber kullanıcılarına kötü haberlerde vermiş oldu.

Spotify Üzerinde Bazı Türkçe Şarkılar Kaldırıldı

Uygulamanın attığı adım ise bazı şarkıları kaldırmak oldu. Müzik listelerinden bazı Türkçe şarkıları kaldırarak listelerini güncelleyen Spotify bu hamlesi ile beraber herkesi şaşırttı. Söz konusu güncellemenin nedeni ve neden şarkıların kaldırıldığı da merak konusu oldu. İlk etapta Spotify tarafından konu hakkında yapılmış bir açıklama yok.

Spotify

Fakat şarkıların kaldırılmasının devam etmesi üzerine de bazı tahminlerde ortaya çıkmış oldu. Uygulama yetkilileri konu hakkında bir açıklama yapmasalar da sorunun nedeninin şarkılarda bulunan telif hakkında sorunu olduğu belirtiliyor. Telif haklarında yaşanan sıkıntılar nedeniyle uygulamanın böyle bir karar aldığı ve bu sorunun yine telif hakları üzerinden çözüleceği görüşü hakim.

Apple Music Öne Geçer Mi?

Spotify’den hem ardı ardına zam mesajları gelmesi hem de muhtemelen telif hakkı nedeniyle yaşandığı düşünülen bu sorunun ortaya çıkması ile beraber yeni bir soru da ortaya çıktı. Şimdilerde atılan tüm bu adımlardan sonra Apple Music uygulamasının uygulamayı geçerek geride bırakabileceği düşüncesi ortaya çıktı. Kullanıcı sayılarında da bir düşüş yaşandığı net bir şekilde görüntülenen uygulamanın böyle devam ederse kullanıcı sayılarında da düşüş devam edecek gibi. Henüz uygulama yetkililerinden bir açıklama olmaması da kafaları karıştıran bir başka nokta.

Bakalım dünyanın en çok kullanılan müzik kütüphanesi bu kararları ardından bir açıklamaya yapacak mı? Yapılan açıklama sonrasında bundan sonra uygulamanın daha ne gibi tercihler yapacağı da ortaya çıkmış olacak.

Popüler Haberler

İlgili Haberler