Spotify üyelerinin bilgilerini reklam verenlere satacak

Spotify bilmeyenler için açıklayalım bir müzik servisi. Ücretli ve ücretsiz üyeliklerinin bulunduğu Spotify’in üyelerine ait verilerini reklam verenlere satacağı iddia ediliyor.

Aslında bu konuda daha önce bir haberler yapmıştık. Spotify, Amazon Music ve Apple Music gibi müzik listeleri oluşturup kullanıcılar tarafından indirmeden müzik dinlenilebilen bir servis. Servisin ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunuyor.

2008 yılında kurulan İsveç merkezli şirket 2010 yılında 10 milyon kullanıcıya ulaştı. Aradan geçen 6 sene sonunda bu rakamı on katına çıkartarak günümüzde yaklaşık 100 milyon kayıtlı üyesi bulunuyor.

İddialar yeni değil

Spotify’ın kullanıcılarının yaklaşık 30 milyonu ücretli yani Premium üyelik. Diğer 70 milyonluk kısım ise sistemden ücretsiz faydalanıyor.

Yaklaşık bir buçuk ay öncesi arkadaşımız Spotify’ın ücretsiz üyelikleri kapatabileceğinin de iddialarına yer verilen bir haber hazırlamıştı.

Haberde, ücretsiz üyeliklerin kapatılması yani tamamen ücretli servis vermenin yanı sıra, ücretsiz üyeliklerde reklam gösterimleri gibi bir takım alternatiflerden de bahsedilmişti.

Aslında bugün yaptığımız haber de o haberden çok farklı sayılmaz. Hatta haberin tam anlamıyla devamı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu kez gelen iddialar Spotify’ın ücretsiz üyelerinin bilgilerini reklam verenlerle paylaşacağı yönde.

Eğer iddialar doğru çıkarsa, Spotify 70 milyon kişinin bilgilerini bir nevi satmış olacak. Elbette bilgilerin kısıtlı olacağını söyleyebiliriz. Yani reklam verenler üyelerin ilgi alanları gibi konulardaki verilere ulaşabilecek.

Tepkiler reklam gösterilmesine değil

000168341Bu durum defalarca şirketin satılması haberlerini göz önüne alınca doğruluk payının oldukça yüksek olduğunu söylemek mümkün. Çünkü şirketin ciddi bir finansal sorunu olduğunu biliyoruz.

Bu haberler bile özellikle yurtdışında ciddi tepkiler çekmiş durumda. Aslında reklam gösterilmesinden değil tepkiler bilgilerin satılacağı iddialarına yönelik.

Reklam uygulaması başladığında yaklaşık 15 ila 30 saniyede bir kez reklam görüntülenecek. Bu reklamların rast gele değil, kullanıcıların bilgilerinden elde edilecek verilere göre belirleneceği ifade ediliyor.

Aslında bu tür uygulamalar ilk değil. Hatta teknoloji devi Google reklamları da bu bilgilere dayanarak yapılıyor. Facebook reklamlarının da sitemi buna benzer çalışıyor. Ancak bu tür sistemlerde kullanıcı bilgileri reklam verenlerle paylaşılmadan ya sistem üzerindeki veriler taranarak yada tarayıcı geçmişi kontrol edilerek yapılabiliyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler