SMS Onay Dönemi Bitiyor Mu?

Sosyal medya ve mail hesapları güvenlikleri için uygulama yayıncıları tarafından birçok güvenlik önlemi yayınlanıyor. Uygulanan tüm bu güvenlik önlemleriyle beraber kullanıcıların hesapları çok daha güvenlikli hale getirilmiş oluyor. Hesap güvenliği için kullanılan tüm bu sistemler arasında en çok tercih edilenlerinden biri ise SMS onay sistemi. SMS onay sisteminde kullanıcıların sosyal medya hesaplarına girmeden önce kendi numaralarına SMS doğrulama kodu gönderilmesi sağlanıyor. Bu sayede kullanıcı kendi hesabına girdiğini göstermiş oluyor. Bunun dışında hesabın sahibinin de numara sahibi olduğu da net bir şekilde anlaşılmış oluyor. Uzun süredir tercih edilen SMS onay sistemi hakkında son dönemde ise bazı iddialar ortaya atılmaya başlandı.

Açıklama ABD Ulusal Teknoloji ve Standartlar Enstitüsü Tarafından Geldi

Söz konusu iddialar ise doğrudan ABD Ulusal Teknoloji ve Standartlar Enstitüsü tarafından geldi. NIST tarafından yapılan açıklamada SMS onay sisteminin aslında sanıldığı kadar güvenli olmadığının da bilgisi verildi. Yapılan açıklamada özellikle sosyal medya uygulamaları arasında çok sık kullanılan SMS onay sisteminin yönlendirme ile kandırılabildiği belirtildi. Numara yönlendirme ve çağrı yönlendirme sistemlerinde yer alan SMS onay kodu sisteminin başka kişilerin eline geçebileceği de belirtiliyor. NIST tarafından yapılan açıklamada yer alan bir diğer detay ise SMS onay kodunun otomasyon sistemlere bağlı olması oldu. Bu nedenle sistemler doğrudan dışarıdan müdahale alabiliyor.

SMS Onay Değişecek Mi?

Bununla beraber SMS onay kodu hakkında beklenmedik bir açıklama yapılması SMS onay kodunun değişebileceği iddialarını da gündeme getirdi. Gündeme gelen iddialarla beraber kullanıcıların daha fazla güvende olacağı konusunda emin olmak için sistemin değiştirileceği düşünüldü. Sistemin nasıl bir değişikliğe uğrayacağı konusunda ise henüz bir açıklama yok. SMS onay kodu sisteminin yerine yine telefon numarasına bağlı bir sistem kullanılmayacağı ise kesin. Zira SMS onay kodu sisteminde yer alan güvenlik açıkları telefon numarası üzerinden kullanılan diğer sistemler üzerinde de soruna neden olacaktır. Bu konuda sosyal medya uygulamalarının bireysel olarak yeni önlemler alabileceği açıklanıyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler