Skype, Android ve Windows Phone’un eski sürümlerini desteklemeyecek

Anlık mesajlaşma programı Skype, MSN veya Windows Messenger olarak bilinen uygulamanın yerini almıştı. Ancak Microsoft‘un ellerinde bu uygulama eriyip gitti diyebiliriz.

Skype, mobil alanda bekleneni veremedi. Bu belki de Microsoft’un mobil sektörü yeterince anlayamadığı için meydana gelmişte olabilir. Fakat masa üzerinde hali hazırda yeterince kullanıcısı olduğunu söyleyebiliriz.

Haberimiz, mobil sektörü daha çok ilgilendiriyor. Çünkü Skype’ın yapacağı değişiklikten en çok etkilenecek grup, mobil kullanıcılar olacak.

skype-small-thumbecZira Skype önümüzdeki aylarda ciddi bir değişikliğe gidecek. Aslında yansımaları kullanıcılara o kadar çok değecek mi bilemiyoruz. Fakat ciddi sayıda kullanıcının Skype’dan mahrum kalması söz konusu olacak.

Skype, mevcut iletişimi P2P prensibine göre işletiyor. Ancak önümüzdeki günlerde bu alt yapı yerine bulut sistemi kullanılacak.

Bu değişimle beraber, mobil alanda Windows Phone ve Android’in eski sürümlerinden bazılarını artık desteklemeyecek.

Windows Phone kullanıcılarını ciddi etkileyecek

Skype, hali hazırda Windows Phone 8, Windows Phone 8,1 ve Windows Phone 10’u destekliyor. Güncellemeden sonra ise sadece Windows 10’u destekleyecek. Bu da Windows Phone 8 ve 8,1 kullanıcılarına artık hizmet veremeyeceği anlamına geliyor.

skype-01Aslında bu durum Rudy Huyn tarafından atılan bir tweet ile ciddi şekilde eleştirilmiş. Çünkü görselde daha iyi anlayacağımız üzere Windows Phone kullanıcılarının sadece yüzde 11 gibi bir bölümü Skype’ın yeni sürümünü kullanabilecek. Bu da kabaca zaten düşük kullanım yüzdesine sahip Windows Phone kullanıcıları arasında yüzde 90 gibi bir kısmına ulaşamaması demek.

Huyn’a göre benzer bir durum 2014 yılında da yaşanmıştı. Skype Windows Phone 7 desteğini kaldırdığında yaklaşık 10 milyon kişinin Skype kullanabilmesinin önünü kesmiş oldu.

Android’te durum ne?

Şimdi gelelim Android’e. Çünkü Android sürümleri içinde bir takım geriye dönük sürümlerinin desteklenmeyeceği açıklanmıştı.

Ancak bu durum Android kullanıcıları arasında endişe oluşturacak kadar ciddi değil. Skype’ın Ekim ayında geçmeyi planladığı bu sistemle beraber artık Android uygulamasını kullanabilmeniz için 4.0.3 ve üzeri sürümlerini kullanıyor olmanız gerekecek.

Açıkçası, Facebook’uın WhatsApp’ı satın almasının ardından ciddi bir satın alma ücreti ödemiş olsa da ve uygulamayı kullanabilmek için çok küçük bir ücret ödemek zorunda olsa da, bu ücreti de kaldıran Facebook’un yayılmacı politikasına karşılık, Skype’ın daha yayılmacı bir politika takip etmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Popüler Haberler

İlgili Haberler