Siber Salırılara Sigorta Önlemi Gelecek

İngiltere’de siber ve uzay bölüm başkanı olan David Ferbrache, gelişmekte olan teknoloji iş dünyasının siber suçlara zemin hazırladığını belirterek, ilerde dünyayı büyük siber saldırıların beklediğini belirtti.

İngiltere Savunma Bakanlığı’nda siber ve uzay bölüm başkanı olan David Ferbrache bu saldırıları önlemenin hiçbir zaman tek bir çözüm olmayacağını vurgularken saldırılara karşı koymak yeni bir toplum ve kanun hükümlerinin uygulanması gerektiğini de belirtti.

Siber saldırılara herkesin maruz kalabileceğini hatırlatan Ferbrache halen günümüzde eklenen birçok bilginin internet üzerinden çok güzel fiyatlara yapılabildiğini, şirketlerin bir çok önemli bilgi ve belgelerle bu şekilde elden ele dolaşabileceğine hatırlattı. İlerleyen yıllarda güvenlik açığının daha da artacağına hatırlatırken Siber Sigortacılık alanında şirketlerin tedbir alması gerektiğini vurguladı uluslararası alanda yaklaşık bir buçuk yıllık süre içerisinde hileli para transferleri yaptıran işletme e-postalarına buradan hırsızların yüzde 1500 artış gösterdiğini ve hep yıl bu şekilde ortalama 3 milyar dolarlık dolandırıcılık şüphelisinin yakaladı vurgulanıyor.

Önümüzdeki 10 yıllık süreç içerisinde siber kelimesinin telafuzdan silinebileceğine dikkat çekerken tüm ekonomilerin online işlediğini, teknik bir kavram olmaktan çıkacak olan siber’in standart hale geleceği vurgulandı.

Özellikle sosyal medya üzerinden kişilerin özel bilgilerini toplanarak haklarında resmi işlemlerin yapılabilmesi daha da kolaylaşacağını vurgulayan Ferbrache, altyapıları kısa zamanda düzenlenip onarılması gerektiğini, aksi halde dünyada büyük bir kaos yaşanacağı uyarısında bulundu.

Popüler Haberler

İlgili Haberler