Satın alma sonrası Yahoo Messenger güncellendi

Yahoo’nun el değiştirerek Verizon’a satılmasının ardından Yahoo’dan ilk haber geldi. Yahoo Messenger’da güncelleme yapılarak, Facebook’a ilk gözdağı verilmiş oldu.

Yahoo, sahip olduğu değerler ve misyona bakıldığında sürekli hak ettiğini düşündüğümüz yerden daha aşağılarda kalmış bir şirket. Beklediğini bir türlü bulamayan şirketin potansiyelini değerlendirmek isteyen birçok dev Yahoo’yu satın almak istemişti. Hatta aralarında Microsoft bile vardı.

Şirket bir takım satın almalar yapmış ancak onları da canlandıramamıştı. Kurtarıcı olarak gördükleri Marissa Mayer’i Google’dan transfer ettiler. Bu şirket değişikliği Mayer için oldukça yararlı oldu. Aldığı maaş, hisse ve alacağı tazminat düşünüldüğünde bu parayı Google’da kazanması mümkün gözükmüyordu.

Devamında Marissa Mayer ile Yahoo birkaç satın alma daha yaptı. Ancak Yahoo kazanmayı bir türlü beceremediği gibi satın aldığı şirketlerin sahiplerini de zengin ederek, başkalarına kazandırmaya devam etti.

Yahoo Yöneltim Kurulu üyeleri ve hissedarlarının canına tak etmiş olacak ki, şirket sonunda 4,8 Milyar dolara, AOL’ün de sahibi olan ABD’nin en büyük kablosuz iletişim şirketi olan Verizon’a satıldı.

yahoo-messenger-01

Herkes bunun arkasından ne olacağına bakıyordu. Özellikle arama motoru konusunda bir hamle gelmesi beklenirken ilk sinyal Yahoo Messenger’dan geldi.

Yazının üst kısmında Yahoo’nun Facebook’a gözdağı verdiğini söylemiştik. Ancak Yahoo Messenger’da yapılan güncelleme direkt olarak Facebook’u değil, sahibi olduğu WhatsApp’ı hedef alıyor.

Çünkü Yahoo Messenger, WhatsApp ve Skype benzeri bir uygulama.

Yahoo Messenger ‘da neler değişti?

Güncelleme sonrası değişen en büyük özellik, uygulama üzerindeki konuşmalara fotoğraf eklenebilmesi. Bununla beraber de gif desteği.

Şu an gözüken başka bir değişiklik göze çarpmıyor. Ancak uzun süredir güncellenemeyen Yahoo Messenger’ın bu güncellemeleri, teknoloji dünyasına gelecek günlerde biz sahip olduğumuz değerlerle, diğer şirketlere karşı rekabet etmeye hazırız izlenimini vermek olmalı. Ya da biz böyle bir anlam çıkarttık bu güncellemenin ardından.

Yahoo Messenger masa üzerinde Windows ve Mac sürümleri bulunuyor. Ayrıca mobil alanda Android ve iOS sürümleri mevcut. Bu uygulamanın ücretsiz olduklarını hatırlatalım. Windows Phone sürümü bulunmayan Yahoo Messenger için bir tasarruf düşünülür mü, bu konuda bir beklentimiz yok.

Umarız Yahoo, piyasaya rekabet getirecek girişimlerde bulunur ve hak ettiği değeri tekrar geri kazanır.

Popüler Haberler

İlgili Haberler