Pokemon Go için Suudiler’den fetva

Bugüne kadar farklı Pokemon Go haberleriyle karşınıza çıktık. Gerek oyunun teknik yönünü anlattık gerekse oyununun çılgınlıkta nerelere geldiğini bahsettik.

Bu seferde yine bir başka ilginç Pokemon Go haberiyle karşınızdayız. Haberin kaynağı bu sefer Suudi Arabistan oldu.

Suudi Arabistan’da bulunan Dini Âlimler Konseyi Genel Sekreteri Pokemon Go oyunuyla ilgili konseyin verdiği bir fetvayı açıkladı. Buna göre Pokemon Go oyununun İslam anlayışla ters ögeler içerdiği gerekçesiyle oyunun oynanmasına karşı olduklarını açıkladı.

Çizgi film için de fetva verilmiş

Aslında bu konseyin verdiği bu konudaki ilk karar değil. Şöyle ki, bu konsey oyunun ilham aldığı Pokemon adlı çizgi filmle de ilgili bir fetva yayımlamış. Üstelik 15 yıl önce.

Suudi Arabistan’da bulunan Dini Âlimler Konseyi’nin yapısı Türkiye’de bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı’na çok benziyor. Konseye telefonla, yazılı olarak veya internet üzerinden çeşitli sorular geliyor. Genelde yapılan bir işin İslam’a uygun olup olmadığına yönelik soruları da bu kurul cevaplıyor.

Ayrıca çeşitli toplumsal konuları ilgilendiren meselelerde konsey soru gelmese de yine açıklamalarda bulabiliyor.

Suudi Arabistan Dini Âlimler Konseyi, bu oyunla ilgili yayımladığı fetva aslında temel dayanakları, 15 sene önce çizgi filmdekilerle aynı.

Dini Âlimler Konseyi’ne göre oyundaki karakterlerin evrim geçirmesi nedeniyle İslam’a aykırı olarak görülüyor. Bunun yanı sıra konseye göre Pokemon Go kumara benzeyen bir sitem üzerine inşa edilmiş olması.

Oyun Suudi Arabistan’da popüler mi?

Tabi Suudi Arabistan Dini Âlimler Konseyi’nin Pokemon Go hakkında verdiği karar böyle olurken, dünyanın hemen her yerinde olduğu gibi oyunun Suudi Arabistan’da da oldukça yaygın olarak oynandığını hatırlatalım.

pokemon

Öyle gözüküyor ki, daha çok uzun süreler gündemi meşgul edecek. Bütün dünyayı etkisi altına alan oyun, şimdiden yüz milyonlarca kullanıcıya ulaşmış durumda. Oyunun popülaritesini yitirip yitirmeyeceği de bir başka merak konusu. Elbette oyuna olan ilgi bir süre sonra azalacaktır. Bunun hemen tüm oyunlarda görmek mümkün. Ancak bu ilgi ne kadar süre ve ne kadar bir kitle tarafından devam edecek bu şu anda çokta net gözüken bir durum değil.

Bizde Pokemon Go ile ilgili ilginç haberleri size aktarmaya devam edeceğiz.

Popüler Haberler

İlgili Haberler