OneDrive’dan Üzecek Haber

Microsoft’un kullanıcılara sunduğu çevrim için depolama alanı hizmetleri artık bir gelenek haline gelmeye başlamıştı. Özellikle Windows 10 ile beraber kullanıcıların sadece mail hesabıyla çevrimiçi yedekleme imkanı sunan OneDrive sistemini daha aktif hale getiren Microsoft, bu yönüyle kullanıcılardan da beğeni toplamıştı. Microsoft tarafından sunulan hizmet sayesinde birçok kullanıcı da sanal depolama hizmetini de kullanmaya başlamıştı. Kullanıcı sayıları giderek artan OneDrive sisteminin kullanıcılara sunduğu depolama hizmeti ise 15 GB olarak belirlenmiş ve bunu yanında da 10 GB bonus hesabı sunuluyordu. Ücretsiz olarak kullanılan bu sistem sayesinde mail hesabı alan hemen herkes için depolama hizmeti sunan Microsoft son açıklamalarıyla ise OneDrive kullanıcılarını üzdü.

Bonus Depo Alanı Kaldırılıyor

Microsoft tarafından yapılan açıklamayla beraber artık kullanıcılara sunulan OneDrive hizmetinin de sınırlandırılacağı açıklandı. İlk olarak Windows 10 sistemler nedeniyle artan sunucu yükünün sebep gösterildiği açıklamada OneDrive kullanımının da baştan aşağı değişebileceği belirtildi. Yapılan açıklamaya göre ise sadece depolama boyutu düşürülmeyecek. Bunun aynında OneDrive bonusları da ortadan kaldırılacak. Bu noktada gelen bilgilere göre öncelikle 15 GB bonus depolama alanının kaldırıldığı belirtiliyor. Sadece bu bonus alanı değil bunun yanında üye olan hemen her kullanıcıya verilen 10 GB depolama alanı da ortadan kaldırılacak. Sistem standart mail depolama alanını da düşürüyor.

Sadece 5 GB Depolama Alanı

Kullanıcı sayısı bir hayli fazla olan OneDrive sisteminin bonus depolama alanlarının düşürülmesinin nedeni konusunda henüz net bir açıklamada bulunmuyor. Fakat ilk açıklamalara bakarsak dediğimiz gibi artık Microsoft ekstra sunucu yoğunluğundan kurtulmak isteniyor. Bu bağlamda sonra olarak mail depolama alanının da 5 GB’a kadar düşürüldüğünü de belirtelim. Tüm bu depolama değişikliklerinin ise 31 Ocak 2016 tarihinden sonra üye olan kullanıcıları kapsayacağı da belirtiliyor. Bu tarihten önce üye olan kullanıcılar için şuan her hangi bir depolama alanı azaltılmasının söz konusu olmadığı belirtiliyor. Fakat ilerleyen dönemde de bu durum için de yeni bir karar ile karşılaşmak içten bile değil.

 

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler