Necurs Virüsü Yenilenmiş Yüzü İle Geri Döndü

Günümüzde sanal dünyanın en büyük sorunlarından bir tanesi, hatta en büyük sorunu güvenlik. Son dönemde hacker gruplarının sayısının giderek artması ve bununla beraber siber saldırıların moda haline gelmesi güvenlik sorunlarının bu kadar gündeme gelmesinin ana nedeni. Haliyle sanal dünyada böyle bir güvenlik sorununun olması kullanıcıların sürekli dikkatli davranmasını da gerektiriyor. Zira her geçen gün siber saldırılar için kullanılan yeni bir virüsle tanışabiliyoruz. Son dönemde özellikle bilgisayarları ele geçirmek ve kullanıcıdan fidye istemek için kullanılan virüsler ise epey bir popüler hale gelmeye başladı. Hacker grupları tarafından ilk tercih olarak öne çıkmaya başlayan bu virüslere bir yenisinin daha eklendiği de ortaya çıktı. Aslında ortaya çıkan yeni virüs geçmişte de kullanılmış olan bir virüs. Necurs adı verilen bu virüs sayesinde geçmişte de birçok bilgisayar ele geçirilmişti.

Necurs Virüsüne Nasıl Özellikler Eklendi?

Eskiden sadece Truva atı türevi olarak kullanılan virüs büyük bir güncelleme daha aldı. Necurs’a eklenen bu güncellemeyle beraber artık sadece Truva atı görevi görmeyen Necurs, fidye virüsü olarak da görev yapabiliyor. Üstelik kolay kolay tespit edilemeyecek bir yapıya bürünün Necurs’un silinmesi de oldukça zor. Fidye virüsü özellikleri kazanmasına rağmen Truva atı özelliklerini de barındıran Necurs, çok kolay bir şekilde cihazlara da bulaştırılabiliyor.

Yeni Necurs Virüsünden Nasıl Korunabiliriz?

Virüsten korunmak için bir dizi uyarı da yayınlandı. AVG tarafından yayınlanan uyarılar ise adeta hayat kurtarıcı cinsten. Yapılan açıklamaya göre Necurs’un yeni yüzünden korunmak için sürekli olarak işletim sisteminin güvenlik güncelleştirmelerini almanız gerekiyor. Windows 10 kullanıcısıysanız bu noktada oldukça dikkatli olmanız gerekiyor. Zira yakın zamanda işletim sistemi ücretli hale geçecek. Bu durumda da son güvenlik güncelleştirmelerini alamayacaksınız. Necurs virüsü için bu durumun bir risk oluşturduğu düşünülüyor. Tüm bunların dışında ise kullanıcıların mutlaka güncel bir virüs programı kullanmaları gerektiği de belirtiliyor. Ayrıca kullanılan virüs programında internet desteğinin de olup olmadığı oldukça önemli. Bu şekilde güvenli görülmeyen sitelere giriş engellendiği için virüse karşı en büyük önlemlerden biri alınmış oluyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler