Mozilla Firefox Hello uygulamasından geri adım attı!

Web tarayıcısı denildiğinde akla ilk gelen şirketlerden birisi olan Mozilla, FireFox üzerinden kullanıma sunduğu FireFox Hello adlı video görüşme özelliğini geri çekiyor.

Mozilla ve FireFox için web tarayıcısı alanında ne söylense azdır. Zamanında Microsoft ile neredeyse tek başına rekabet eden firma bu kez web tabanlı video görüşme sistemi Hello uygulamasından istediğini alabilmiş değil.

Mozilla, FireFox Hello için 2014 yılında çalışma ve yatırımlarına başlamıştı. Aslında hedeflenen nokta Facetime veya Skype’ın bugünkü durumları gibiydi.

Fakat bu beklenen başarı gelmedi. Muhtemelen insanların bu uygulamaları iOS ve Android gibi platformlarda da tercih etmemelerinin altında Mozilla’nın hitap etmeye çalıştığı kişileri tam anlayamıyor olması yatıyor.

Şirket bu durumda diğer uygulamalarla rekabet etmek yerine bu uygulamalardan vazgeçmeyi daha mantıklı görmüş.

Aslında Mozilla tam anlamıyla bir şirket değil. Daha çok bir vakıf şeklinde yönetiliyor. Hem topladıkları bağışlar hem de tarayıcı üzerinden elde edilen bir takım reklam gelirleri mevcut. Hatta Chrome olmasına rağmen Mozilla Firefox’un en büyük destekçilerinden birisi de Google olmuştu.

FireFox Hello uygulamasından neden vazgeçiliyor?

firefox-helloŞirketin FireFox Hello uygulamasından vazgeçmesinin altında yatan başlıca sebeplerden birisi de zaten kısıtlı kaynaklarının olması. FireFox ‘da başkan yardımcısı olarak görev yapan Nick Nguyen konu hakkında PC World ‘a bir açıklama yapmıştı. Yaptığı açıklamada, Nguyen şirketin mevcut kaynaklarının başka önceliklere harcamak istediklerini ifade etmişti.

Buda bize FireFox Hello’nun bir nebze mali sorunlar yüzünden geliştirilmeye devam edemediğini de gösteriyor. Ancak tatbiki öncelikli olarak FireFox Hello’nun umdukları ilerlemeyi gösterememesi.

Mozilla bu uygulamayı tam olarak terk edecek mi bilemiyoruz. Ancak şu anda kesin olan bir şey var ki, oda artık bu uygulama rafa kaldırılmış durumda. Yine de rekabet etmek istedikleri uygulamalara bakıldığında sadece Mozilla değil, hangi şirket ve uygulama olursa olsun ciddi bir iş çıkartmaları söz konusu gerekecekti. Özellikle de mali anlamda bu uygulamalarla rekabet edebilmek gerekiyor. Zaten rakiplerine bakıldığında birisi Microsoft diğeri ise Facebook’un uygulamaları. Hal böyle olunca rekabet etmek daha zor oluyor.

Açıkçası pek sevindirici bir haber olmasa da bilişim dünyasında bu tip sert rekabetleri ve sonuçları görmek mümkün.

Popüler Haberler

İlgili Haberler