Mobil internet kullanımı yüzde 88 arttı

Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’de, bir önceki yılın verileri baz alındığında, sabit internet kullanımında yüzde 46,9 arttı. Mobil kullanımda ise yüzde 88 artış görüldü.

1 Nisan 2016 tarihinde Türkiye’de 4,5G devreye girdi. Mobil internet hızı yaklaşık 10 kat arttı. Buda özellikle mobil veri kullanım miktarında ciddi bir artış sağladığını söyleyebiliriz.

Türkiye’de 4,5G hizmete alındığı dönem olan Nisan ayında, 3G hizmeti alan abone sayısı da arttı. Yüzde 11 artışla beraber 65,9 milyon mobil abone bulunurken bu kullanıcıların arasında 33,5 milyon kişi 4,5G’ye terfi etti.

Bu bilgiler ışığında mobil internet kullanımının yüzde 88 oranında arttığını ve bu artışın özellikle teknik imkânların iyileşmesinden kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Mobil internet kullanımın daha da fazla artış gösterebilmesi için mobil internet fiyatlarının da ucuzlaması gerektiğini söylemek istiyoruz.

mobil-internet-02

Sabit internet kullanım verileri de arttı

Biraz da sabit internet kullanıcılarından bahsedelim.

Yine BTK verilerine dayanarak aynı dönemde sabit internet kullanımı da arttı. Mobil abone sayısı ve veri kullanımındaki artışın sabit internet kullanımına bir sekte vurması beklenirken yüzde 46,9 oranında artması, insanların internet üzerinden daha fazla haberleştiği ve eğlence ihtiyaçlarını daha çok internet üzerinden giderdiğini söyleyebiliriz.

Elbette sabit internet kullanımın daha da artacağını rahatlıkla söyleyebilecekken birçok kullanıcı tarafından eleştirilen Adil Kullanım Kotası’nın bunu engellediğini de söylemek gerekiyor.

Aslında sabit internet kullanımının artmasındaki bir diğer sebep de oyunların filmlerin geçmişe göre çok daha büyük boyutlu olmasını sebep olarak gösterebiliriz.

Günümüzde, oyuncuların buluştuğu platformlardan birisi olan Steam üzerinden bile indirilen oyunların 30GB – 50GB gibi miktarlarda olduğunu söyleyebiliriz.

mobil-internet-03

Bir diğer önemli nokta ise Akıllı TV’ler. Artık TV’lerin üzerindeki yazılımlarla, başka cihazlara ihtiyaç duymadan YouTube üzerinden videolar seyretmek bile mümkün. Yukarıda belirttiğimiz gibi internet üzerinden gün geçtikçe ihtiyaçların daha fazla giderilmeye çalıştığını söyleyebiliriz.

Peki, mobil verisi daha da artar mı?

İlerleyen günlerde başta maç yayınları gibi birçok etkinliğin akıllı telefonlar üzerinden yayımlanmaya başlayacağını öngörmekteyiz. Bununla beraber bireysel canlı yayınların da artacağını da söyleyebiliriz. Bu tip konular mobil kullanım veri miktarının ilerleyen günlerde yine katlayarak artacaktır.

Popüler Haberler

İlgili Haberler