Microsoft’un Açığını Google Yakaladı

Windows dünyanın en popüler işletim sistemi olma unvanını yıllardır başarıyla taşıyor. Bu nedenle de gözler sürekli Windows‘un üzerinde, pek çok kişi işletim sisteminin açığını yakalamaya çalışıyor. Özellikle hackerların sürekli hedef aldığı Windows‘un açığını ise bu sefer Google yakaladı.

Bilindiği gibi Google ve Microsoft birbirlerinin ezeli rakibi. Google da geçtiğimiz günlerde Microsoft‘un kritik bir açığını yakaladı ve internet üzerinden yayınladı. Sıfır gün açığı olarak bilinen sorun eski sürümlerden olan Windows Vista‘dan en güncel sürüm olan Windows 10‘a kadar bir çok işletim sistemi sürümünü etkiliyor.

Sıfır Gün Açığı Birçok Sürümü Etkiliyor

Windows’un güvenliğini tehdit eden sıfır gün açığı sorunu Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve son sürüm olan Windows 10 işletim sistemlerini etkiliyor. Google, tespit ettikleri sorunu Microsoft‘a bildirdiklerini fakat aradan 90 gün geçmesine rağmen şirketin bu sorunu düzeltmek adına herhangi bir iyileştirme yapmadığını belirtti ve bu nedenle açığı yayınladıklarını duyurdu.

Heartbleed açığıyla benzerlik gösteren sıfır gün açığı bellek üzerinde çalışan işlemler hakkında bilgiler verebiliyor. Kritik olarak raporlanan açık Internet Explorer üzerinden tetikleniyor. Yine de bu sorunun Windows kullanıcıları için büyük bir problem teşkil etmediğini belirtelim. Sıfır gün açığı fiziksel olarak tetiklenmedikçe işlev gösteremiyor.

 

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler