Microsoft Pix iOS için yayınlandı

Microsoft harika bir uygulama çıkarttı. Adı Microsoft Pix. İbu haberin detayında ise ilginç olan bir durum söz konusu. O da, bu uygulama Windows Phone için değil, iOS için yayınlandı.

Microsoft bunu bilerek mi yapıyor, yoksa gerçekten kazara mı bunlar oluyor bilemiyoruz ama şirket özellikle mobil sektörde ısrarla kendi ayağına sıkmaya devam ediyor.

Böyle bir uygulamayı prensip olarak para verse Apple, Google’a yaptıramazdı ama Microsoft bunu yaptı.

Yaptığı şey rakip platformlar olan Android ve iOS için uygulama çıkartması. Üstelik bu ilk de değil.

Microsoft Pix nedir, ne işe yarar ona bakalım.

Microsoft Pix-01Bildiğiniz gibi kamera ile fotoğraf çekmek için iyi bir lense sahip olmak gerekiyor. Lens dışarıdan aldığı ışığı sensör üzerine aktaracak sonrasında ise sensör üzerindeki bu ışık veriye yani fotoğrafın gördüğümüz şekline dönüşecek. Ancak burada lens ve sensör kadar yazılım da önemli.

Hatta sensör üzerindeki ışığı görüntüye çevirmek maharet isteyen bir iş. Eğer kötü bir lens ve kötü bir yazılım varsa, fotoğraftan kalite beklemek hayal olabilir.

Güzel bir fotoğraf çekebilirsiniz ama çektiğiniz fotoğraf kalitesi kötü olabilir, bunu fotoğrafçılıkla uğraşan birisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim.

İyi bir lensiniz var ama bu vasat bir yazılım varsa yine belirli ölçüde kaliteli fotoğraf konuşmak kolay olmaz. Microsoft Pix burada devreye giriyor. iPhone ile birlikte gelen standart yazılıma kolayca nazire yapacak şekilde kaliteli fotoğraflar çekmenize olanak sağlıyor.

‘Daha akıllı kamera uygulaması’

Microsoft Pix, ‘Daha akıllı kamera uygulaması‘ mottosu ile çıktı. Fotoğrafta insan olup olmadığını algılıyor ve ve insan tespit ettiğinde hem odaklama hem de pozlama konusunda çekene yardımcı oluyor.

Uygulama bununla da yetinmiyor ve fotoğraf çekmek istediğinizde, çevreyi algılayan ve ona göre hızlı bir şekilde ayar yapan bir de yapay zekaya sahip.

Bu haberi Windows Phone sahipleri okuduğunda az çok neler hissettiklerini anlamaya çalışıyoruz. Böyle bir uygulamayı üstelik Microsoft ücretsiz olarak sundu. Bu bağlantıdan uygulamayı destekleyen cihazları görebilirsiniz. Basitçe söylemek gerekirse, iOS 9 ve üzeri sürümleri çalıştıran cihazlarda kullanılabiliyor. Ayrıca uygulamanın iPad versiyonu da mevcut.

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler