Maliyeden Youtube İçin Önemli Karar Geldi!

Dünyanın en çok ziyaret edilen ikinci sitesi olan Youtube, birçok içeriği ile bizler için vazgeçilmez bir kaynak olarak karşımıza geliyor. Birçok insan, ücretsiz olarak bizlere; yemek tarifleri, oyunlar, bilgiler, genel kültü, vlog, fragman, taktikler ve binlerce konu üzerinde eğitimler veren içerikler üretiyor. Peki bunlar gerçekten ücretsiz mi? Tabi ki sizin de tahmin edeceğiniz üzere değil! Ama artık bu kazanca devlet de ortak olacak!

Youtube Kazançlarına Maliyeden Denetleme mi Geliyor?

Youtube üzerinde içerik üreten büyük bir kesim olduğunu biliyor muydunuz? Okulda sınıf arkadaşınız, yada iş yerinde çalışma arkadaşınızın ve hatta sizin bir youtube kanalınız varsa, bu kanal üzerinden para kazanma işlemlerini kolaylıkla ülkemizde yönetebiliyorsunuz. Hatta oyun ile ilgilenen büyük çoğunluktaki kesim, “gamer” tabiri ile içerik üreterek kanalı üzerinden ciddi miktarlarda para kazanıyor ve bu işi mesleği haline getiriyor. Ancak bir sorun var. Şimdiye kadar bu durumdan Maliye Bakanlığı vergi almıyordu. Ancak alınan yeni karara göre Youtube üzerinden kazanç sağlayan kişilerden vergi alınacak!

Peki bu nasıl olunacak? Youtube üzerinden dünyada birçok ülkede insan para kazanıyor ve gelir modeli olarak “youtuber” mesleğini benimsiyor. İşte bu kişilerden oluşan tam tamına 21 ülkede bu mesleği bir şirket üzerinden gerçekleştirerek para kazanmak mümkün. Ülkemizde bu durum için kesin bir bildirim bulunmadığını ama bir şekilde bu vergileri vermenin artık gerkeli olduğunu hatırlatalım.

412351365

Youtube Vergi Sisteminden Kim Etkilenecek!

Paypal sisteminin kapanması ile beraber, Partner üzerinden alınan ödeme yöntemleri iptal olmuştu ve direk Google üzerinden gecikmeli ödeme sistemine geri dönüldü. Bu durumda ödemeler, Türkiye ile Google’ın anlaşmalı olduğu banka aracılığı ile yapılması, direkt olarak Maliye bakanlığı tarafından kontrol edilme olasılığını gündeme getiriyor.

Ülkemizde SocialBlade partnerlik hizmetine göre 2 Milyon dolar üzerinde bir para akışı sağlanıyor. Tabi ki bu bilinen rakamlar. Gerçek rakamların daha fazla olacağını tahmin edebilirsiniz. Bu rakamlar ile beraber Youtube kazançlarından vergi alınsaydı ülkemizin kasasına 2 Milyon Türk Lirası girmiş olacaktı! Maliye bakanlığı bu konu için önemli çalışmalar yaptığı ve bu paranın hazineye katılması için büyük çaba gösterdiği biliniyor.

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler