Kullandığınız Tarayıcılar Ne Kadar Güvenli?

Son zamanda Windows Edge ile Opera arasında gerçekleşen tarayıcı hızı çatışmasını hatırlıyorsunuzdur. Artık birçok tarayıcı, “ben şu kadar hızlıyım”, “ben bu kadar özelim” gibi kendilerini lansman ederken, aslında en önemli nokta olan “ne kadar güvenliyim” noktasını atlıyorlar. Çünkü tarayıcılar, kişisel verilerinizi koruyabileceğini en önemli bağlantı noktası olarak işlev görüyor.

Hızlı Tarayıcı En İyi Seçim mi?

Piyasada onlarca farklı markanın ürünü olan tarayıcılar mevcut. Peki bunlardan hangisini tercih etmeliyiz. Kendisini hızlı olarak savunan tarayıcılar ne kadar güvenli? Birçok zararlı yazılım, artık günümüzde internet üzerinden tarayıcılar aracılığı ile bulaşıyor. Öyle eskisi gibi USB üzerinde dolanan virüsler pek kalmadı!

Girdiğiniz sitelerin ne kadar güvenli olduğunu anlayabilen, izinsiz verilerinizi almaya çalışan uygulamalara karşı gelen tarayıcıları tercih etmelisiniz. Bazı tarayıcılar sizlere özel güvenlik bile sunabiliyor. (Birazdan buna değineceğiz.)

Google Chrome

Tartışmasız dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı Google chrome güvenlik anlamında birkaç sıkıntısı bulunuyor. Öncelikle kullandığınız şifreleri tarayıcıya hatırlat seçeneği ile kaydetmeniz oldukça sakıncalı ve riskli bir durum. Bundan kaçınmayı tercih etmelisiniz. Ayrıca bu tarayıcının pazarı oldukça büyük bir uzantı havuzuna sahip! Bu uzantıları yüklerken dikkat etmelisiniz.

Mozilla Firefox

Daha çok yazılımcıların sevdiği bu tarayıcı, bazı ücretsiz Linux dağıtımlarda tercih edilmektedir. Bu tarayıcı içinde güvenlik ayarları ile ilgili değişiklikler yapma imkanınız bulunuyor. Ayarlarda bulunan, uygulamayı kapatınca Geçmişi temizle, cookie uygulama kapatana kadar tut, ve bunun gibi birkaç tane daha güvenlik seçeneği bulunuyor.

Microsoft Edge, İnternet Explorer, Safari ve bunun gibi birçok tarayıcı içinde bu tarz ayarlar bulunuyor. Kullandığınız cihazlara özel ayarlamalar yapmanız, sizin güvenliğinizi sağlayacak önemli bir etken olduğunu hatırlatalım!

Hangi-web-tarayici-guvenliginizi-daha-fazla-onemsiyor85244_3

DNSCrypt Gücü İle Yandex Browser

Sektöre yakın zamanda katılan Yandex browser, içerisinde güvenli internet dolaşımını yapabileceğiniz DNSCrypt özelliği ile geliyor. Bu durum verilerinizi şifreleyerek DNS servisine gönderiyor ve kişisel verilerinizi koruyor!

DNS servisleri ile iletişim kurduğumuzda, bazı kötü niyetli servisler bizim bilgilerimizi alabiliyor ve bunları depolayabiliyor. Kullanım amacımızı gerçekleştiren bu DNS servisleri, aynı zamanda bilgilerimizi çalabiliyor. İşte bu yüzden DNSCrypt gibi teknolojilere başvurmakta fayda var.

Popüler Haberler

İlgili Haberler