KickassTorrents kapandı mı?

Torrent siteleri arasında hayli ünlü olan ve milyonlarca paylaşımın yer aldığı KickassTorrents’e bir süredir ulaşılamıyor. İddialara göre KickassTorrents kapandı.

Torrent siteleri yasal mı? Aslında bu türde tartışmaları daha önce MP3 hakkında da yaptığımızı söyleyebiliriz. Aslında teknik olarak MP3 bir dosya formatı. Dolayısıyla yasaklanması gereken şeyin MP3 dosya değil, dosyaların yasal olmayan şekilde paylaşılması olduğunu belirtmiştik. Torrent konusunda da aynı şeyleri düşünüyoruz. Torrent bir dosya paylaşım şekli olduğunu söyleyerek, yasal olmayanın telif haklarıyla korunan dosyaların paylaşılması olduğunu söyleyebiliriz.

Elbette torrent yani P2P paylaşım sistemi ağırlıklı olarak bu yüzden kullanıyor demekte de bir sakınca görmüyoruz.

KickassTorrents’de neler oluyor?

Çok değil belki 1 ay olmadı, KickassTorrents başta Game of Thrones, The Walking Dead gibi ünlü televizyon Showlarının da aralarında bulunduğu 1 milyondan fazla torrent dosyalarını silmişti. Bunun nedeni olarak da KickassTorrents ’in başının derde girebileceği belirtilmişti. Ancak çok geçmeden siline  torrent dosyalarının benzerleri tekrar aynı site içerisinde paylaşılmaya başlanmıştı.

Telif hakları nedeniyle, illegal yollardan dosya paylaşan sitelere yönelik yaptırımlar da devam ediyordu. Bu yaptırımlar MegaUpload ile birlikte iyice belirgin düzeye gelirken The Pirate Bay gibi ünlü siteler de bu işten nasibini aldı.

katphTorrent sektöründe oluşan boşlukta 2008 yılında kurulan KickassTorrents’de gün geçtikçe popülerliğini artırmış ve artık illegal içeriklerle mücadele edenlerin radarına girmişti.

Dolayısıyla torrent sitesinin kurucusu olan aslen Ukraynalı Artem Vaulin geçtiğimiz günlerde Polonya polisi tarafından tutuklanmıştı.

Elbette tutuklama gerekçesi olarak telif haklarının ihlali gösterildi. Bunların arasında yüzbinlerce oyun, müzik, film ve çeşitli uygulamaların yer aldığı ifade ediliyor.

KickassTorrents’in ihlal ettiği telif haklarının toplam değerinin 1 milyar dolar üzerinde olduğu zannediliyor. Bu rakam tam ne t değil ancak bu rakamın çok afaki olduğunu da söyleyemeyiz.

KickassTorrents tamamen mi kapandı?

KickassTorrents tamamen kapatıldı mı yoksa başka bir şey mi başına geldi ilerleyen günlerde daha net bilgiler gelecek. Ancak birçok kullanıcı daha önce KickassTorrents için tehlike sinyallerinin çaldığını daha önceden ifade etmişti. Bakalım KickassTorrents tekrar yayın hayatına geri dönebilecek mi?

Popüler Haberler

İlgili Haberler