İşte Facebook’un 2016 ikinci çeyrek mali tablosu

Teknoloji şirketlerinin mali durumlarıyla ilgili bilgiler vermeye devam ediyoruz. İşte sırada Facebook. Apple ve Twitterın ardından Facebook’un mali durumuna da göz atacağız.

Diğer iki şirket, Apple ve Twitter’da ki mali durumlar pek iç açıcı değildi. Twitter zarar ederken Apple’da gerileme devam ediyordu. Facebook’ta ise yükseliş devam ediyor.

Şirket, aynı zamanda WhatsApp, Instagram ve Messenger’ın da sahibi. Yani toplam da şirketin mali raporlarına bu uygulamaları da dahil edebiliriz.

2016 yılının ikinci çeyreğinde Facebook toplam 6,44 milyar dolar gelir elde etti. Facebook bu dönemde 2,05 milyar dolar kar elde etti. Rakamlara baktığımızda bir önceki yılın yani 2015’in ikinci çeyreğine göre Facebook’un gelirlerinde yüzde 59’luk bir büyüme olduğu gözüküyor.

Sosyal Medya devinin kurulduğu günden bu yana sürekli büyüme ve gelişme eğiliminde olduğunu söyleyebiliriz. Zaten rakamlar da bize bunu gösteriyor.

İşte Facebook ‘un aktif kullanıcı sayısı

Aktif kullanıcı sayısında da artış gösteren Facebook’un şu anda 1,71 Milyar kullanıcısı var. Geçen yıla kıyasla kullanıcı sayısında da yüzde 15’lik bir artış gözüktüğü göze çarpıyor.

Kullanıcı sayısında artış aynı hıza devam ederse bu yılın sonunda Facebook’un kullanıcı sayısı 2 milyarı bulabilir. Bu da en kötü ihtimalde dünyada her 4 kişiden birisinin bu uygulamayı kullandığını gösteriyor.

Herkes internet kullansın

facebook-kurucusu-mark-zuckerbergFacebook ve kurucusu Mack Zukerberg’in yayılmacı politikaları devam ediyor. Buna en iyi örnek ise, sadece güneş enerjisi ile çalışan insansız hava araçların ile dünyanın her bir köşesine internet taşımak istiyor. Böylece internet kullanma imkanı olmayan kişileri de internetle tanıştırmak dolayısıyla daha fazla Facebook ve sahip oldukları diğer uygulamaların kullanılmasını sağlamak istiyor.

Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde güneş enerjisiyle çalışan bir drone denemeleri de yapılmıştı. Testler de elde edilen sonuçlar Facebook açısından oldukça tatmin ediciydi. Yani ilk denemelerde başarıya ulaştıklarını söyleyebiliriz.

Hatırlarsanız Facebook, halka açık bir şirket. Yani borsada hisseleri işlem görüyor. Borsayla ilk tanıştığındaki hisse değerlerinin bu güne kadar 3 kat arttığını da söylemek gerek. Bu da şirketin hem teknolojik açıdan hem de mali konularda iyi yönetildiğini gösteriyor ve uzun yıllar adından konuşulacak bir şirket olmasını sağlayacak.

Popüler Haberler

İlgili Haberler