iOS 10 Zengin Bildirim Özelliği Değişiyor

WWDC 2016 etkinliği Apple için yeni bir dönüm noktası olarak gösteriliyor. Zira artık WWDC 2016 etkinliği kapsamında yapılan tanıtımlarla beraber Apple hemen her alanda yeni nesil teknolojilere geçmeye başladı. Bu noktada özellikle yazılım konusunda ciddi atılımların yapıldığını da belirtelim. iPhone telefonlar için tanıtılan yeni işletim sistemi iOS 10 da bunlardan bir tanesi. Apple’ın yeni seri akıllı telefonlarında ve son nesil akıllı telefonlarında yer alacak olan yeni işletim sistemi iOS 10 ile beraber birçok yenilik haberi de verildi. Özellikle genel kullanım konusunda ise iOS 10 işletim sisteminin bir hayli değişime neden olacağı kesin. Bu noktada yapılan ilk açıklamada da en dikkat çeken özelliklerden biri zengin bildirim menüsü olmuştu.

3D Touch İçin Yeni Özellik  

Söz konusu zengin bildirim özelliğiyle beraber aslında Apple’ın 3D Touch özelliğini biraz daha ön plana çıkarma çabası olduğunu da söylemek gerekiyor. Yapılan tanıtımda da bu yönde birçok bilgi paylaşıldı. Gelen bildirimlerin ana kilit ekranı üzerinde gösterilmesini sağlayacak olan yeni zengin bildirim özelliği sayesinde kullanıcılar 3D Touch özelliğini kullanıp direk giriş ekranında gelen bildirimleri yönetebilecek. Söz konusu yenilik akıllı telefon kullanımını çok daha basitleştirecek. En azından yapılan tanıtımda bunu net bir şekilde görebiliyoruz.

Yeni Özellik Şimdilik 3D Touch Desteği Olan iPhone Serilerinde Geçerli

Bununla beraber yine tanıtımda yapılan açıklamaya bakacak olursak aslında zengin bildirim özelliği şuan için sadece 3D Touch özelliğini destekleyen yeni seri iPhone telefonlarda geçerli olacak. Zira yeni yayınlanan beta 1 sürüm içinde de bu yönde bir açıklama ifadesi yer alıyor. Apple tarafından yapılan açıklamada şimdilik 3D Touch ile bu desteğin verileceği fakat bir süre sonra eski seri iPhone telefonlar içinde aynı özelliğin kullanılabileceği duyuruldu. 3D Touch bulunmayan eski serilerde zengin bildirim özelliğinin nasıl kullanılacağı ise açıklanmadı. Bu konuda her hangi bir açıklama yapmayan Apple’ın yakın zamanda yeni sistem için de güncelleme yayınlaması bekleniyor. Güncellemenin içeriği ise sadece zengin bildirim özelliği olmayacak. Bunun dışında da yavaş yavaş yeni özellikleri görmeye başlayacağız.

Popüler Haberler

İlgili Haberler