iOS 10 Şifresiz Olarak Yayınlandı

Apple’ın iPhone telefon ve iPad tabletlerinde kullandığı işletim sistemi olarak bilinen iOS işletim sistemi son dönemde bir hayli değişmeye başladı. Apple’ın Android’in çıkışını durdurmak ya da en azından Android’in bu çıkışıyla yarışma için artık iOS’u sürekli güncellemeye başladığını da söyleyebiliriz. Son olarak iOS 9 serisi ile piyasaya çıkan Apple, geçtiğimiz günlerde ise yeni işletim sistemi iOS 10’u tanıtmıştı. WWDC 2016 etkinliğine damga vuran yeniliklerinden biri olarak gösterilen iOS 10 tanıtımı en çok ilgi gören konulardan biri olurken yeni işletim sistemine ait bazı ana özelliklerde öğrenilmiş oldu. Kullanıcıların akıllı telefon ile çok daha fazla etkileşim içerisinde olmasına imkan sunacak olan yeni işletim sisteminin özellikleri bir yana dursun yayınlanan beta sürümünde yer alan teknik detaylarda bir hayli ilgi çekti.

iOS 10 Çekirdeğinde Şifreleme Yok

Bu noktada yayınlanan beta sürümünde en çok dikkat çeke detay çekirdek şifrelemesi oldu. Apple’ın geliştiriciler için yayınladığı beta sürümünde artık çekirdek şifrelemesi bulunmuyor. Daha önceki tüm serilerden özellikler çekirdek sistemini korumak için üst düzey bir şifreleme yapan Apple’ın aldığı bu karar ise kullanıcıları şoke etti. Zira bu kez çekirdek sürümünde hiçbir şifreleme yapılmadı ve bu durum kullanıcılara da bildirildi. İsteyen kullanıcıların çekirdek sürümün gelişime katkı sağlayabilecekleri de açıklandı.

Neden Güvenlik Sorunları Mı?

Apple’ın iOS 10 çekirdek sistemini neden şifrelemediği ise merak konusu oldu. Zira ünlü firma yaptığı açıklamada çekirdek sürümünün üzerine geliştirmeler yapılabileceğini duyurmuştu. Geliştiricilerden de bu konuda yararlanmak isteye Apple’ın bu noktada güvenlik için böyle bir önlem aldığı iddia edildi. Daha önce FBI ile yaşanan güvenlik sorunu sonrasında çekirdek üzerinde güvenlik açığı bulunması ve Apple’ın bu güvenlik açığı üzerinden iPhone telefonlara sızması sonrasında Apple’ın böyle bir karar aldığı düşünülüyor. Zira artık geliştiricilerin de iOS 10 güvenlik açıkları konusunda çalışma yapabilecekleri bildiriliyor. İzlenen bu politikanın nasıl sonuçlara vereceği ve Apple’ın bundan sonra yapısını değiştirip değiştirmeyeceği de merak konusu oldu. Zira Apple ilk defa böyle bir uygulamaya gitme kararı aldı.

Popüler Haberler

İlgili Haberler