iOS 10 İçin 64 Bit Uyarısı Geliyor

Apple’ın son yazılım bombası olarak gösterilen iOS 10 geçtiğimiz hafta WWDC 2016 etkinliği kapsamında detaylı olarak tanıtıldı. Kullanıcılara birçok yenilik sunan yeni işletim sisteminde tasarım konusunda yaşanan değişiklikler ile ön plana çıktı. Tamamen siyah tema desteği verecek olan iOS 10 işletim sistemine ait bazı özelliklerde belirtildi. Belirtilen özellikler arasında uyku zamanlayıcı, uyku menüsü, akıllı alarm gibi akıllı saatlerden alışık olduğumuz özelliklerde tanıtıldı. Eski iOS serilerine göre birçok yenilik içerecek olan iOS 10 sürümü için detaylarda gelmeye devam ediyor. Tanıtımda çok fazla üzerinde durulmasa da aslında iOS 10 için birçok farklı teknik değişiklik olacağı da gün yüzüne çıkmaya başladı.

64 Bit Desteği Aranacak

Ortaya çıkan yeni detaylara göre iOS 10 iPhone telefonlarla beraber 64 bit olarak işlem görecek. Yeni nesil bilgisayar teknolojilerinde artık standart haline gelen 64 bit teknolojisi doğrudan iOS 10 içerisine entegre edilmiş. Sadece işletim sistemi değil bundan sonra iOS 10 ile birlikte iPhone telefonlarda çalışan uygulamalarda da 64 bit desteği aranacak. App Store üzerinden indirilen uygulama eğer ki 64 bit desteği vermiyorsa işletim sistemi size uyarı mesajı gösterecek. Uygulamadan tam performans almak için böyle bir yola başvuran Apple, 64 bit olmayan ya da bu desteğe sahip olmayan uygulamalara ise sıcak bakmayacak.

64 Bit Olmayan Uygulamaların Desteği Kesilecek Mi?

Yapılan açıklamaya göre indirdiğiniz oyunun, uygulamanın 64 bit desteğinin olmaması sisteminde yavaş çalışmasına neden olacak. Sistemde yavaşlama ve takılma gibi sorunlar yaşanmaması için Apple kullanıcıları uyarı mesajıyla yönlendirecek. Fakat bu durum 32 bit desteğe sahip olan uygulamalara ne olacağı konusunda da soru işaretleri oluşturmaya başladı. Verilen bilgilere göre artık 32 bit olan uygulamaları App Store üzerinde görmeye biliriz. Bu konuda da köklü değişiklikler yaratacağı düşünülen Apple’ın ne zaman konu hakkında açıklama yapacağı ve yeni sistemin ne olacağı şuan için bilinmiyor. Fakat bilinen bir şey var ki artık akıllı telefonlarda da 64 bit dönemi başladı. Yavaş yavaş bunun etkilerini görüyoruz.

Popüler Haberler

İlgili Haberler