iOS 10 Çıkış Tarihi ve Özellikleri Ortaya Çıktı

Teknoloji dünyasının tüm yıl boyunca beklediği Worldwide Developers Conference (WWDC) etkinliği hız kesmeden devam ediyor. WWDC etkinliği bu yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan San Francisco Moscone Center’da gerçekleştiriliyor.

2016 WWDC etkinliğinde Apple’ın birçok tanıtım gerçekleştirmesi bekleniyordu. Beklentileri en iyi şekilde karşılayan Apple Siri, OS X, Apple Music, Apple Pay gibi birçok yeniliği gün yüzüne çıkarırken merakla beklenilen iOS 10 işletim sistemiyle ilgili olarak çıkış tarihi ve özellikleri hakkında da tanıtımlar yapıldı.

Kilit Ekranı Tamamen Değişecek

iOS 10 işletim sistemiyle birlikte iPhone kilit ekranlarında köklü bir değişikliğin yapılacağı açıklandı. Yeni tasarımla birlikte cihaza gelen bildirimler kilit ekranı üzerinden çok daha detaylı bir şekilde görüntülenebilecek.

Üçüncü Taraf Uygulamalara Siri Desteği

Siri’nin yetkilerinin artırılması da iOS 10 işletim sisteminin yenilikleri arasında yer alıyor. Yeni özellikle birlikte Siri uygulaması üçüncü taraf uygulamaları olan Slack, WeChat, WhatsApp, Uber, Runtastic, Runkeeper, MapMyRun ve Skype gibi uygulamalarda da Siri kullanılır duruma gelecek.

Apple Music Baştan Tasarlanıyor

Apple Music ise iOS 10 işletim sistemiyle en baştan tasarlanacak ve selefine göre çok daha az karışık bir yapıya sahip olacak. Böylelikle pratik kullanımın sağlanması amaçlanıyor. Apple Music üzerinde yapılan değişiklikler kapsamında şarkı sözlerinin de görüntülenebilecek olması en çok dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor.

Apple Home Uygulaması Geliyor

Uzun süredir üzerinde çalışmaların devam ettiği belirtilen Apple Home uygulamasının da iOS 10 işletim sistemiyle birlikte kullanıma sunulacak. Bu uygulama sayesinde Apple kullanıcıları evlerinde yer alan HomeKit destekli aletlerini rahatlıkla kontrol altına alabilecekler. Henüz ülkemizde yaygın olarak kullanılmayan bu cihazların yakın gelecekte hızlı bir şekilde yaygınlaşması bekleniyor.

iOS 10 İşletim Sistemi Hangi Cihazlarla Uyumlu Olacak?

iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPad Air, iPad Air 2, iPad 1, iPad 2, iPad 3 , iPad 4, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad Pro, 9.7 inç iPad Pro, iPod touch 5 ve iPod touch 6 modellerinde iOS 10 işletim sisteminin kullanıma sunulacağı açıklandı. Ayrıca yeni işletim sisteminin Sonbahar aylarında indirilebilir bir hale geleceği ifade ediliyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler