iOS 10 Beta 5 Güncellemesi Yayınlandı

iOS 10 üzerinde çalışmalara devam eden Apple işletim sisteminin beta sürümlerini yayınlamaya devam ediyor. Teknoloji dünyasında meydana gelen gelişmeleri yakından takip edenlerin çok daha iyi bileceği üzere iOS 10 Beta 4 güncellemesi Ağustos ayının başında yayınlanmıştı.

Beta 4 güncellemesinin ardından sadece 1 hafta geçmiş olmasına rağmen Apple elini hızlı tutarak iOS 10 Beta 5 güncellemesini de yayınladı. Tüm bu gelişmelerle birlikte iOS 10 işletim sisteminin tahmin edilenden daha erken gelebileceğinin sinyallerini yaktığı iddia edilse de iPhone 7 modelinin tanıtım tarihinin öncesinde iOS 10 işletim sisteminin gelme ihtimali bulunmuyor.

iOS 10 Beta 5 Yenilikleri

Apple cihazları için sunulacak olan yeni işletim sistemiyle birlikte gelecek özellikler şu şekilde belirtiliyor;

  • Yeni kilit sesi
  • Widget panelinde yeni tarih bölümü
  • Yüz tanıma özelliğiyle ilgili yenilikler
  • Çeşitli ikon yenilikleri

Bu değişikliklerin yanı sıra iOS 10 Beta 5 güncellemesi ile birlikte cihazların Smart Battery Case ile uyumlu hale geldiği belirtiliyor. Bilindiği üzere Smart Battery Case üretiminde Apple imzası yer almaktadır.

İşletim sistemlerinde normal güncelleme ile beta güncellemeleri arasında büyük bir fark bulunuyor. Güncellemelerin beta versiyonları sadece gönüllü olarak Apple geliştiricisi olunması gerekiyor. Apple geliştirici programı içerisinde yer alanların iOS 10 Beta 5 güncellemesini edinebilmeleri için Ayarlar-Genel-Yazılım Güncelleme sekmesi üzerinden güncellemenin gelip gelmediğini kontrol etmeleri gerekiyor.

Hangi Cihazlar İçin iOS 10 Beta 5 Yayınlandı

Güncelleme ile ilgili olarak yapılan açıklamalarda iOS 10 Beta 5’in iPhone 4s ve üzeri iPhone modelleri, iPad Air ve sonrası iPad modelleri ve iPod touch 5 cihazları için yayınlandığı ifade ediliyor. Bu noktadan yola çıkarak diğer cihazların iOS 10 güncellemesini almayacağı kanısına rahatlıkla varılabilir. Bilindiği üzere Apple zaman içerisinde eski modellerine güncelleme göndermeyi bırakarak kullanıcıların cihazlarını yenilemeye teşvik ediyor.

iOS 10 İşletim Sistemi Ne Zaman Yayınlanacak?

Geçmiş yıllarda olduğu gibi yeni Apple iPhone 7 modelinin önümüzdeki Eylül ayı içerisinde düzenlenecek olan resmi bir etkinlikle tanıtılması bekleniyor. iOS 10 işletim sisteminin de aynı etkinlik kapsamında tanıtılmasına ve kullanıcılar için eş zamanlı olarak sunulmasına kesin gözüyle bakılıyor. Henüz etkinliğin tam tarihi ise bilinmiyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler