İnternet Şalterinin Kontrolü BTK’ya Geçti

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından ‘Yetkilendirme Yönetmenliğinde’ değişime gidildi. Hafta sonu meydana gelen değişim ülkenin internet, telefon, uydu, mobil ve sabit iletişiminde kontrolü direk olarak etkilemektedir.

Ulusal Güvenlik Önlemi

Bilindiği üzere günümüz şartlarında internet ve telefon kitleleri bir anda doğru veya yanlış farkı olmaksızın aynı noktada meydana getirebilmekte ve ulusal güvenlik konusunda birçok problem ortaya çıkabilmektedir.

Sınırsız Olarak Askıya Alınabilecek

Yeni düzenleme kapsamında BTK tarafından ‘ulusal güvenlik’ gerekçesiyle internet ve telefon sınırsız olarak askıya alınabilecek.

SMS İçin Verilen 6 Ay Sona Erdi

İnternet kontrolünde BTK’nın yetkilendirmesinin yanı sıra SMS konusunda da büyük değişimlerin meydana geldiği görülüyor. 6 ay önce başlatılan ve geçiş için verilen 6 ayın sonuna gelindi. Yeni dönemde başkasının adı, markası veya sloganı SMS başlığı olarak kullanılamayacak. Böylelikle son zamanlarda büyük bir hızla artış gösteren SMS dolandırıcılığının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Tüm bu önlemlerle birlikte ülke bütünlüğüne ve vatandaşların haklarına gelebilecek tüm tehditlerin ortadan kaldırılması bekleniyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler