İlk Yerli Antivirüs Programı: Chomar

Türkiye’nin ilk yerli antivirüs programı Chomar, Mersin’de 10 kişilik bir ekip tarafından üretildi. Mersin Teknopark’taki 10 kişilik bir ekibin üç yıllık çalışmaları sonucunda ilk yerli antivürüs programı oluşturuldu. Aslında daha önce Türk Antivirüs isimli bir program daha geliştirilmişti fakat bu program demo sürecinde kalmıştı. Şimdi ise Chomar altın sertifikaya sahip bir antivirüs programı olarak karşımıza çıkıyor. Chomar Antivirüs ve Chomar Internet Security olarak iki ayrı yazılım ve mobil uygulamaya da sahip olan yerli antivirüs programı, son dönemde adından oldukça söz ettirmeyi başarmış durumda.

eBilge Teknoloji Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından geliştirilen Chomar bireysel ve kurumsal olmak üzere iki ayrı paket halinde piyasaya sürülüyor. Zero-day-attack olarak bilinen saldırılara karşı üstün bir koruma sağlayabilen program kötü amaçlı yazılımları ise sezgisel tarama teknoloji sayesinde tespit edebiliyor. Chomar, kullandığınız harici takılabilen medya cihazlarında oluşabilecek veri akışını da onayınız olmadan gerçekleştirmiyor. Yerli antivirüs programı verilerinizi korumakta da oldukça yetenekli. Güvenli dosya silme aracı sayesinde sileceğiniz veriler geri getirilemeyecek şekilde yok edilebiliyor. Bu durum da başkaları tarafından bilgilerinize erişilmesini önlüyor.

Chomar Altın Sertifikalı

Chomar‘ı öne çıkaran bir başka özellik ise dünya genelinde sadece 33 antivirüs programının alabildiği OPSWAT tarafından verilen altın sertifikaya sahip olması. Bu sertifikayı 360 ve TrendMicro gibi adını duyurmuş programların alamadığını da hatırlatalım. Bu durum Chomar‘ın ilerleyen zamanlarda daha da popüler olacağını göstergesi gibi duruyor.

İlk yerli antivirüs yazılımı Chomar‘ı bireysel olarak kullanmak isteyenler resmi web sitesini ziyaret edebilir veya Google Play Store üzerinden ulaşabilirler. Yazılımı tercih etmek isteyen kurumsal kullanıcılar ise yine resmi web sitesini ziyaret edebilir veya Devlet Malzeme Ofisi’nden satın alma işlemini gerçekleştirebilirler.

 

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler