Güvenlik Açığı Google Chrome’u Zora Soktu

Google tüm eksik yönlerine rağmen hala dünyanın en büyük internet tarayıcılarının başında geliyor. Her ne kadar son dönemde RAM kullanımıyla ilgili ciddi sorunlar yaşasa da şuan halan Google Chrome tarayıcıların sektörün zirvesinde olduğunu söyleyebiliriz. Google Chrome tarayıcısının bazı olumsuzluklarına rağmen bu şekilde zirvede kalmasının nedenleri ise saymakla bitmez. Bunlar arasında en önemlilerinden birisi de tarayıcının güvenliği. Kullanıcıların kişisel verilerini ve arama verilerini kendi güvenlik sistemleriyle koruma altına alan Google Chrome bu yönü ile kullanıcıların beğenisini de kazanmıyor değil. Şuana kadar güvenlik konusunda oldukça olumlu sonuçlar veren tarayıcı şimdilerde ise bu unvanını kaybetmek üzere. Zira ortaya çıkan yeni güvenlik açığı Google’ın başını bir hayli ağrıtacak gibi.

DRM Koruması Bile İşe Yaramadı

Söz konusu açıkla beraber Google tarihinin en büyük zafiyetlerinden birini gösterdi gibi. Bir yazılımcı tarafından fark edilen açığa göre Google üzerinden tüm içerikleri indirebiliyorsunuz. Sosyal medya uygulamaları ve benzeri platformlar için zaten içerik indirimi yapılabiliyordu bu nedenle açığın ilk başta sorun yaratmayacağı düşünülmüştü. Fakat söz konusu açıkla beraber Google üzerinden DRM korumalı içeriklere bile erişilebildiği ortaya çıktı. Hatta bu açık için yeni bir videoda yayınlandı. Yayınlanan videoda kullanıcının DRM korumalı birçok içeriği indirmeyi başardığı gözlenirken Google’ın bu konuya karşı tavrı merak konusu oldu.

Google Açığı Henüz Kapatmadı

Bununla beraber açıklanan bilgilere göre Google henüz açığı kapatmış değil. Açığın bulunmasının hemen ardından Google’a bildirilmesine rağmen internet devinin bu konuda bir çalışma yapmaması ise kafaları epey bir karıştırdı. Zira DRM korumalı içeriklerin Google’a telif hakkı sorunları çıkarabileceği düşünülüyor. Fakat bu konuda Google’ın bir türlü yeni bir çalışma yapmaması bir hayli ilginç. Açığın giderilmesi için şirket tarafından yapılan açıklamaya göre yeni yama bekleniyor. Hali hazırda kapatılmayan güvenlik açığının bundan sonraki aşamalarda nasıl bir sorun yaratacağı ise merak konusu oldu. Google’ın konudan ne gibi bir zarar göreceği konusunda da şimdilik pek bir tahmin bulunmuyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler