Google Reklamları Değişiyor

Yıllık internet raporlarına göre Google dünyanın en çok ziyaret edilen siteleri arasında gösteriliyor. Hatta bu siteler arasında birinci olarak yer alan Google haliyle dünyanın en büyük arama motoru olarak sınıflandırılmakta. Google’ın elde ettiği bu başarı sayesinde artık internet dünyasında birçok düzenin Google’a göre yapıldığı da biliniyor. Hatta Google’ın bu alanda belirleyici olduğunu da söylemek mümkün. Hal böyle olunca internette gelir düzenini sağlayan reklamlar içinde ilk başvurulan adres Google oluyor. Adsense adı verilen reklam sistemi sayesinde bu alanda da en çok tercih edilen şirket olan Google, yeni yaptığı açıklamada artık reklam modelini e değiştireceğini de açıkladı. Yeni reklam modeli ise bir hayli ilginç olacak.

Kişiye Özel Yeni Model

Yapılan ilk açıklamaya göre Google’ın yeni reklam modeli kişiye özel olacak. Yani artık her kullanıcı kendi istediği türde reklamların görüntülenmesine izin verecek. Şuan için bu sistem sadece Gmail ve YouTube gibi Google siteleri üzerinde geçerli olacak. Bunun dışında Adsense kullanılan sitelerde şuan için kişiselleştirilmiş olan sistem kullanılmayacak. Fakat yakın zamanda Adsense kullanan diğer sitelerde de kişisel reklam modelinin geçerli olacağı düşünülüyor. Çok kısa bir süre içerisinde dünya genelinde hayata geçirilecek olan yeni sistem oldukça hızlı bir işleyişe de sahip olacak.

Portal Üzerinden Yönetim

Sistemin işleyişi ise oldukça basit. Google her kullanıcı için kendi hesabıyla açabileceği bir portal oluşturacak. Kişiye özel portal sayesinde kullanıcılar kendi reklamlarını seçecek. Öncelikle portala hesabınızla giriş yapacaksınız. Ardından da portal üzerinden sayfalarda gösterilmesini istediğiniz reklam kategorilerini seçmeniz gerekecek. Kategori seçimini yaptıktan sonra ise hangi türden reklamların görüntüleneceğini de seçmeniz gerekiyor. Ardından Google sayfalarında belirlediğiniz reklamların görüntülenmeye başlayacaksınız. Söz konusu sistemin reklam gelirlerini nasıl etkileyeceği de merak konusu. Zira bu sistemle beraber reklam gösterimlerinin de kısıtlanacağı düşünülüyor. Fakat bu kısıtlama ne kadar geçerli olacak ya da sistem ne kadar tercih edilecek merak konusu oldu. Bunun için Google’ın açıklamalarını beklememiz gerekecek.

Popüler Haberler

İlgili Haberler