Google, Pazartesi günü bulut kesintisi sırasında yaşananları ayrıntılarıyla açıkladı

Geçen Pazartesi günü, Gmail ve Drive gibi Google hizmetleri yaklaşık 45 dakikalığına kapalı kaldı ve dünya çapındaki tüm kullanıcılar bu kesintiden etkilendi. Olayın ardından Google, olanlarla ilgili bir soruşturma yürüteceğine söz verdi.

Kesintinin merkezinde, Google’ın, hesap kimlik bilgilerinizi doğrulayan Kullanıcı Kimliği Hizmetine geçmek için yaptığı güncelleme vardı. Sorun, şirketin sistem kaynaklarını tahsis etmek için yeni bir sisteme geçerken eskisinin bazı kısımlarını yerinde bırakmasıyla Ekim ayında ortaya çıktı.

Bu eski bileşenleri yerinde bırakarak, yanlış bir şekilde kullanımın sıfır olmasıyla ilgili bir hata ile geri döndüler. Kesinti, şirketin yerine koyduğu bir ödemesiz dönem olmasaydı daha erken gerçekleşecekti. Ne yazık ki, bu düzeltmenin süresi doldu ve otomatik sistemleri, sorun gerçekmiş gibi davranmaya başladı. Google’ın bu tür sorunları önlemek için önlemleri vardı, ancak bunlar Pazartesi günü meydana gelen durumu tam olarak ele almak için tasarlanmamıştı.

Google, “Bu olayın müşterilerimiz ve onların işletmeleri üzerindeki etkisinin kapsamı için özür dileriz” dedi. “Müşterilerimizin kullanılabilirliğini ve güvenilirliğini etkileyen her türlü olayı, özellikle birden fazla bölgeyi kapsayan olayları son derece ciddiye alıyoruz.”

Şirketin mühendisleri sorunu nispeten hızlı bir şekilde çözebilse de Google, gelecekte benzer bir durumu önlemek için yeni önlemler almayı planladığını söylüyor. Özellikle amaçlarından biri, hizmet kesintisi olduğunda daha iyi bir iletişim işi yapmaktır. Ayrıca, hatalı yapılandırmaları daha erken yakalayabilmesi için izleme sistemlerini de geliştirmeyi planlıyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler