Google ve Oracle Arasındaki Java Sorunu Çözülemiyor

Google ve Oracle arasında bir türlü bitmeyen Java problemi bundan tam yedi yıl önce başlamıştı. Oracle, yedi yıl önce Google‘ın Java‘yı izinsiz bir şekilde kullandığını belirterek tazminat davası açmıştı. Görünüşe göre Oracle bu durumu kendi lehine sonuçlandırmadan bu işin peşini bırakmayacak.

Davanın açıldığı 2010 senesinde Android de gittikçe yükselişe geçmeye başlamıştı. Oracle, Android‘deki Java kullanımının telif haklarınca uygun olmadığını öne sürerek Android‘in elde ettiği gelirden pay talep etmişti. Uzun bir süre devam eden dava süreci geçtiğimiz sene Google‘ın lehine sonuçlanmıştı. Mahkeme, Google‘ın hukuk kuralları çerçevesinde adil bir şekilde hareket ettiğine karar verdi. Davayı kaybeden Oracle ise oldukça ısrarlı gözüküyor. Şirket Google‘a bir kez daha açarak, Java kullanımının adil olmadığının altını çiziyor ve Google‘dan 9 milyar dolarlık bir talepte bulunuyor.

Oracle Oldukça Israrcı

Java dilinin aslında Sun Microsystems tarafından geliştirildiğini hatırlatalım. 2010 yılında Oracle tarafından şirketin satın alınması sonucunda ise Java‘nın tüm hakları da Oracle bünyesine geçmiş oldu. Şirketi satın aldığından beri Google ile dava sürecinde olan Oracle, bu konuda oldukça ısrarcı duruyor.

Google lehine sonuçlanan davada yazılım geliştiriciler ise Oracle‘ı suçluyor. Java kullanımının Android‘de çok da önemli bir durum teşkil etmediği belirtiliyor. Ayrıca Java‘nın son zamanlarda yaşadığı genel düşüşün sebebi de Oracle‘ın stratejileri olarak görülüyor. Google ve Oracle arasındaki yeni dava süreci merakla takip ediliyor.

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler