Google Mobil İnterneti İçin Yeni Güncelleme Yayınlıyor

Özellikle Android akıllı telefonların en öne çıkan noktalarından biri olan Google, hem yeni işletim sistemi geliştirmelerinde yer alması ile hem de Android işletim sistemi için yayınladığı uygulamalarla öne çıkan Google aslında Android işletim sistemine sahip olan akıllı telefonların varsayılan uygulamalarından da biri olarak biliniyor.

Şöyle ki Android işletim sisteminin resmi uygulama mağazası, varsayılan galeri uygulaması varsayılan, sanal asistanı gibi birçok uygulama doğrudan Android işletim sistemine ait. Mobil işletim sisteminde Google’ın en çok öne çıktığı uygulamaların başında ise internet tarayıcıları geliyor. İnternet dünyasında olduğu gibi mobil internette de en büyük markalardan biri olan firmanın şimdilerde ise mobil internet güncellemeleri ile gündeme geldiğini de söylemek gerekiyor.

Google Çevrımdışı Aramaları Gösterecek

Bu noktada yeni güncelleme ile beraber teknoloji devinin artık mobil internetlerinde çevrim dışı modllarının öne çıkacağı ortaya çıktı. Sistemi işleyişi ise aslında Google’ın açıklamalarına bakacak olursak oldukça basit. Sadece yapmanız gereken işlem internet üzerinden standart bir şekilde arama yapmak.

Google

Arama yaptıktan sonra ise otomatik olarak yeni güncelleme özelliği şeklinde tarayıcı arama sonuçlarını kayıt edecek. Arama sonuçlarının kayıt edilmesinden sonra ise internet bağlantınız olmasa bile arama sonuçları gösterilebilecek. İlk etapta mantıksız olarak gözükse de yeniden internet bağlantısı gelene kadar bu kayıt edilen aramalar içerisinde dolaşabileceksiniz.

Mobil Veri Harcar Mı?

Söz konusu sisteminin duyurulmasının hemen arkasından en çok merak edilen konu ise internetin bu şekilde arama kaydı yapmasının mobil veri kullanımını artıracağı yönü oldu. Yorumlara göre arama verilerinin kayıt altına alınarak çevrim dışı internet kullanımı da yapılacak olmasının ekstra mobil veri kullanımına neden olacağı belirtiliyor. Mantık olarak baktığımızda da zaten aramaların indiriliyor olması mobil verinin daha fazla kullanılacağı da anlamına geliyor.

Fakat Google tarafından yapılan açıklama ile beraber söz konusu yeni güncellemenin mobil veri kullanımını da değiştirmeyeceği belirtildi. Söz konusu sistem ne kadar değişiklik gösterir? İnternet devi tarafından yapılan mobil veri kullanımı değişmeyecek açıklaması gerçek mi bilinmez ama yeni güncelleme başarılı olursa teknoloji devi mobil alanda bir kez daha ilgileri üstünde toplayacak gibi.

Popüler Haberler

İlgili Haberler