Google, Japonya İle Amerika Arasındaki Hattı Tamamladı

Özellikle internet teknolojisi konusunda akla gelen ilk firma Google, her geçen gün biraz daha büyümek için yeni adımlar atıyor. Son olarak internet tarayıcısına yayınladığı güncellemeler ile gündeme gelen Google, bunun yanında dev projelerle de adını duyurmaya başladı. Bu noktada Google’ın dev projelerinden birisi de Japonya ve Amerika arasında yapılan proje oldu. Geçtiğimiz yıl duyurulan proje için Google’ın Amerika ile Japonya arasında okyanus altında yeni bir kablo düzeneği oluşturduğu belirtilmişti. Amerika ile Japonya arasındaki çevrim içi iletişimi sağlayacak olan okyanusların altından geçen dev yapı ise sonunda tamamlandı.

300 Milyon Dolarlık Dev Yatırım

İki ülke arasında yapılan projenin tamamlanmasının ardından projenin detayları da belli olmaya başladı. Zira açıklanan ilk bilgilere göre okyanus üzerinden yapılan kablo bağlantısının 9012 km boyunca devam ettiği belirtildi. 9012 km kullanılan kablonun ise okyanustaki tüm şartlara dayanıklı bir yapıya sahip olduğu belirtildi. Bu kadar uzun ve son teknoloji bağlantı kablolarının maliyeti ise bir hayli yüksek. Zira tüm projenin 300 milyon dolar gibi dev bir bütçeye yapıldığı belirtiliyor. Daha önce eşine pek rastlanılmamış olan dev projenin bu kadar çok maliyetli çıkmasının nedeni ise aslında kullanılan kabloların özelliği. Zira deniz altından giden bu kabloların sadece okyanus şartlarına değil okyanus canlılarına da dayanıklı olduğu biliniyor. Daha önce bu konuda Google fiber kablolarına köpek balıklarının saldırdığını ve bağlantılarda sorun yaşanmasına neden olduğunu da biliyoruz. Bu gibi bir sorunla karşı karşıya kalmamak için yeni kabloların çok daha yüksek bir teknolojiye sahip olduğu da belirtiliyor.

Yeni Projelerle Devam Edilecek

Henüz bu hafta tamamlanan yeni çalışmanın ardından ise Google’ın hız kesmeden başka projelere de yöneldiğinin haberleri gelmeye başladı. Sadece iki ülke arasında bağlantı için kullanılan kablo teknolojisi değil bunun yanında başka merkezler içinde benzeri bir kablo bağlantısının yapılacağı da belirtiliyor. Bir sonraki hedefin neresi olduğu konusuna henüz bilgi verilmese de aslında Google’ın yavaş yavaş bu konuda altyapılarını da değiştirmeye başladığını söylemek mümkün. Zira internet hızı konusunda Google oldukça iddiaları.

Popüler Haberler

İlgili Haberler