Google, Firefox ve Facebook Ortaklığıyla Hızlı Web Teknolojisi

Web tarayıcısı geliştiricileri kullanıcılarına daha hızlı bir web deneyimi sunmak için çalışmalar geliştiriyorlar. Google Chrome ve Mozilla Firefox,  sayfaların yeniden yüklenme süresini hızlandırmak adına Facebook ile ortak çalışıyorlar. Sayfaların yeniden yüklenme süresi Google için ayrı bir önem taşıyor çünkü Chrome’daki sayfa görüntülemelerin %20’sinden fazlası yeniden yüklemeler sonucu geliyor. Facebook, Chrome ve Firefox’un iki senedir ortak yürüttüğü çalışma sonucu caching bildiğimiz adıyla ise önbellekeme geliştirildi. Önbellekleme sayesinde internetten alınan bazı bilgiler bilgisayarınıza kayıt oluyor ve tekrar içeriğe erişmek istediğiniz zaman hızla açılması sağlanıyor.

Web geliştiricilerin iletişim halinde olmalarına rağmen bu tür bir ortaklığa nadir olarak rastlanıyordu. Şimdi ise üç şirketin beraber çalışması yeni standartlar beklentisini de beraberinde getiriyor. Önbellekleme sayesinde sayfaların hızlı açılması ile birlikte kullanıcıların aktif internet kullanımının artması bekleniyor.

Önbellekleme teknolojisinde yapılan son geliştirmeler ile web tarayıcılarının web öğeleri üzerinde yaptığı kontroller de pratik hale getiriliyor. Geliştirilen özellik sayesinde Facebook’un Chrome’da yeniden yüklenme süresi %28 oranında hızlandı. BBC’nin sitesi ise eskiye göre %50 daha hızlı bir şekilde açılıyor. Firefox takım üyesi Patrick McManus yeni önbellekleme teknolojisinin tüm geliştiriciler tarafından kullanılmasını öneriyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler