Google Fiber Hatları Geliyor

İnternet denildiği zaman akla ilk gelen firmalardan biri olan Google, internet teknolojilerinde sunduğu çözümlerle bu alanda lider olmayı da başarıyor. Sektörün lideri konumuna gelmesi ise Google’ın bu alanda yeni atılımlar yapmasına neden olmaya başladı. Sadece yazılım ya da uygulama alanında değil fiziksel teknolojilerde de kendisine yer bulmaya çalışan Google, artık internet teknolojilerini kendi bünyesi altında sunmaya da başladı. Tıpkı internet servis sağlayıcıları gibi kendi servis sağlayıcılarını kurmaya hazırlanan Google bu noktada ilk adımları da atmaya başladı. Doğrudan kendi internetini kullanıcılara sunacak olan Google bu alanda ilk adımı ise fiber hatlarıyla atmaya başladı.

Google Fiber İnternet Dönemi

Şuan için ilk olarak Amerika bölgesinde hayata geçecek olan yeni fiber hatların detayları da belli olmaya başladı. Gelen ilk detaylara göre Google bu noktada ilk olarak işletmeleri hedefine almaya hazırlanıyor. Öncelikle büyük işletmeler için sunulacak olan çözümlerde ilk olarak 100 mbps olarak sunulan hız alanı artırılacak. Küçük işletmeler için sunulacak olan bu internet paketinin dışında büyük işletmeler için de 1000 mbps hız sunan fiber internet sunulacak. İlk paketler için 70 dolar gibi bir fiyat belirleyen Google’ın en hızlı paket ile ilgili olarak ise 250 dolara kadar çıkan ücretler isteyeceği düşünülüyor.

Yakın Zamanda Tüm Dünyada Kullanılacak

Bununla beraber Google fiber internet hizmetlerinin ilk olarak Amerika’da daha sonra ise tüm dünya genelinde kullanıma açılaması bekleniyor. Google bunun için henüz bir tarih vermiş değil. Fakat Amerika için Google fiber internet döneminin tarihi belli. Tahmini olarak 31 Ekim tarihinde Amerika genelinde piyasaya sürülmesi beklenen Google fiber internet hizmetlerinin dünya pazarına da tahmini olarak 1 sene içerisinde açılması bekleniyor. Fakat henüz bu konuda da net bir açıklama yapılmadığını da hatırlatalım. Bununla beraber Google fiber internet hizmetinin ülkemize de geleceği neredeyse kesin. Google’ın internet servis sağlayıcılarına karşı nasıl bir başarı gösterebileceği de şimdilik merak konusu. Zira şuana kadar Google girdiği hemen hemen birçok sektörde başarıyı yakalayabildi.

Popüler Haberler

İlgili Haberler