Google Chrome Flash Player Desteğini Kesiyor

İnternet tarayıcıları denildiği zaman akla ilk gelen uygulamalardan birisi olan Google özellikle son dönemde Ram tüketimi fazla olduğu ve şarj süresini çok çabuk bitiriyor gibi birçok konuda eleştiri almaya başlamıştı. Google’ın aldığı bu eleştirilerle beraber uygulamaya duyulan ilgisinin de azaldığını ve hatta son dönemde Google’ın en büyük rakiplerinden biri olarak gösterilen Mozilla’nın bir adım öne çıkmaya başladığını da duymuştuk. Fakat gelen bilgilere bakacak olursak Google yeni güncellemesiyle beraber artık aldığı eleştirilere de yanıt verecek gibi. Son olarak 52.0.0 sürümü ile Ram sorununu çözmeye çalışan tarayıcının 53.0.0 sürümünde ise başka birçok yeniliği de sunacağı ortaya çıktı.

Flash Player Desteği Bitiyor

Bu noktada Google’ın en büyük adımlarından biri olarak ise Flash Player desteği gösterildi. Uzun süredir tarayıcı üzerinde multimedya ögelerini açabilmek için kullanılan Flash Player son dönemde güvenlik açıkları ve yavaşlığı nedeniyle eleştirilerin hedefi haline gelmişti. Flash Player’ın bu kadar eleştiri almasıyla beraber ise artık Google da yeni sürümle beraber tarayıcıda Flash Player desteğini keseceğini açıkladı. HTML 5 ile kodlanmış olan sitelerin de Flash Player desteğinin kesilip kesilmeyeceği konusunda ise henüz bir bilgi yok. Ama büyük ihtimalle özelliğin tüm siteleri kapsaması bekleniyor.

Mozilla İçin Benzeri Bir Güncelleme

Google’ın Flash Player desteğini keseceğinin haberlerinin ardından son dönemde tarayıcının en büyük rakiplerinden biri olarak gösterilen Mozilla’nın da benzeri bir uygulama yapacağı da düşünülüyor. Google’a karşı yeni bir atak yapması beklenen tarayıcının da son güncellemesiyle beraber hem tarayıcı güvenliğini arttırması hem de dosya indirme işlemini geliştirmesi bekleniyor. Tabi bu durumda tarayıcıda güvenlik açığı oluşturduğu düşünülen Flash Player desteğinin de kesilebileceği düşünülüyor. Her iki tarayıcı arasındaki yarışın nasıl sonlanacağı ise şimdilik merak konusu. Zira Google hala sektörün lider tarayıcılarından biri olmasına karşın Mozilla’da son güncellemeleri ile Google’a yetişti.

Popüler Haberler

İlgili Haberler