Google Android Uygulamaları İçin Optimizasyon Getiriyor!

Akıllı telefon piyasasının büyük bir çoğunluğunu kapsayan Android işletim sistemi, büyük bir kitleye sahip olması sayesinde önemli bir marketi elinde barındırıyor. İnanılmaz derecede büyüklüğe sahip kullanıcı kitlesi ile Android cihazların uygulama pazarını elinde tutan Google, bu uygulama pazarında önemli bir yeniliğe gideceğini açıkladı!

Öncelikle Google Play Store üzerinde milyonlara ulaşan oyun ve uygulama sayısının olduğunu sizde tahmin edebiliyorsunuzdur. Telefonunuza yükleyeceğiniz çeşitli uygulamaların ve oyunların boyutları konusunda bazen sıkıntı yaşamanız da mümkün. Eğer telefonunuzun hafızası büyük değilse ve ortalama bir kullanıcı iseniz, işte bu optimizasyon tam sizin için yararlı oluyor! Çünkü Google, Google Play Store üzerinde bulunan oyunların ve uygulamaların boyunu küçültmeye gidecek bir sistem geliştirdi!

Yavaşlamaya da sebep oluyor!

Yapılan yorumlara ve deneyimlere göre telefon hafızasısın içeriği ne kadar yoğun ise telefonun hızlı çalışması o kadar zor olduğu söyleniyor. Yani belleğinizi yoğun(oyun ve şifrelenmiş veri) ve büyük verilerle doldurursanız, telefonunuzun açılma süresi ve gün içinde kullanımı zorlaşacak ve yavaşlayacak. Bu yüzden gereksiz verilerden kaçınmaya özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Google uygulama pazarında gereksiz veri tüketen verilerin kaldırılmasını ve uygulamalarda yapılan optimizasyon ile önemli bir orada cihazınızın hafızasını ferahlatacağını söylüyor. Ayrıca asıl olay oyunlarda gerçekleşeceğini söyleyen Google, 2 GB boyutunda bir oyunun yaklaşık 250 MB civarında bir veriyi düşürecek ve cihazınız için yeterli bir hafıza yeri oluşturacak.

İnternet üzerinde Engatdet kaynaklarına göre yapılan çalışmalar ile standart uygulamalarda bu algoritmik çözüm tam olarak %50 civarında bir sıkıştırmaya kadar gidebildiği söyleniyor. Bu durumda cihazınız için önemli bir tasarruf söz konusu olacaktır.

Android Uygulamaların Boyutlarını Sorgulamak

Öncelikle bir uygulamayı indirmeden önce daha fazla açıklama ve özellikler seçeneğine tıklayarak uygulama hakkında bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederiz. Buradan üretici hakkında bilgilere ve uygulamanın boyutuna bakmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca kaliteli bir uygulamayı indirme sayısından ve bu açıklamalar sayfasının hazırlanışından anlayabilirsiniz.

Google bu çözümü ile Samsung’un Zırt Pırt çıkardığı orta seviyeli 8 GB dahili hafızayla gelen cihaz sahipleri için iyi bir çözüm olacağını da altını çizmekte fayda var.

Popüler Haberler

İlgili Haberler