Google açıkladı, İşte Android sürümlerinin kullanım oranları

Akıllı telefon sektörünün en çok kullanılan işletim sistemi kuşkusuz Android. Google’ın destek verdiği veya sahip olduğu yazılım neredeyse piyasada ki her 5 telefondan 4 tanesine adeta hayat veriyor.

Google, Android işletim sistemi kullanan telefonların, kullanılan sürümlerin dağılımlarına dair verileri açıkladı. Bu bilgiler oldukça taze.

Bu bilgilere göz attığımızda halen az da olsa 2,2 sürümünden tutun Android 6 Marshmallow sürümüne kadar oldukça geniş bir yelpaze deki sürümler göze çarpıyor.

Ağırlık yine 4 sürümlerinde. Bunun nedeni ise bu cihazları satın alan kişilerin özellikle başta donanımsal nedenlerden dolayı bir üst sürümlere yükseltmelerinin bek mümkün olmadığını söyleyebiliriz.

Aslında yazılımların güncellenmesi ve optimize edilerek daha az sistem kaynağı tüketmesi gerekirken aksine, her gelen yeni sürüm daha fazla kaynak istedi. Yine de üreticiler de orta sınıf cihazları için yazılım ve güvenlik güncellemeleri yapmayı pek tercih etmiyor.

İşte Android kullanım yüzdeleri

Google-Android-Logo1Android’in atası olarak kabul edilen 2,2 Froyo sürümünü ısrarla kullananlar var. Ancak tabloda kendisine sadece binde bir oranında yer bulmuş. Yine 2,33 ile 2,37 sürümlerine sahip kullanıcılar ise yüzde iki ye yaklaşıyor.

Lider hala 4.4 KitKat sürümü ve oranı tam olarak yüzde 29,2. Ardından Lollipop kullanıcılarını görüyoruz. 5,1 kullanan kesim yüzde 21,4 oranına sahipken 5,0 kullanıcılarının oranı 14,1 olarak görülüyor.

6,0 Marsmallow ise Lollipop 5,0 kullanıcılarından biraz fazla bir oran yüzde 15,2.

Tabloya baktığımızda ve oranlara baktığımızda birçok kişinin kafasını karıştıracak rakamlar ortaya çıkabilir. Fakat halen ağırlıklı olarak kullanım ağırlığı Android in Jelly Bean ve KitKat sürümlerine sahip olanlar olduğunu söyleyebiliriz. Andından Lollipop kullanıcıları geliyor.

Android’in 6,0 Marsmallow sürümü ise bekleneni veremeyen bir sürüm oldu. Özellikle Android 7 Nougat ‘ın dağıtımına yakında başlanacak olmasını düşünürsek insanların çokça tercih etmediklerini değil Android cihaz üreten şirketlerin ve Google’ın da bu sürümden yeteri kadar performans ve beklentilerinin karşılayamadığını söyleyebiliriz.

Android-Army

Bu platformun açık kaynak kodlu olmasından dolayı çok kolay uygulama geliştirilebilen bir platform. Hatta çokça programlama bilgisine sahip olmayan birileri bile bir SDK indirerek bu platforma uygun uygulama hazırlayabilir. Bu da telefon üreticilerini en çok cezbeden durumların başında geliyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler