Gmail’den JavaScript Dosyalarına Engel

En fazla tercih edilen e-posta servisi olmasıyla bilinen Gmail, hackerlar tarafından kullanılan bir açığı kapatmak üzere çalışmalara başladı. Şubat ayından itibaren kullanıcılar Gmail üzerinden e-postalarına JavaScript dosyalarını paylaşamayacaklar.

Google’ın kullanıcılarına sunduğu e-posta servisi Gmail günümüzün en çok rağbet gören e-posta servisi olarak biliniyor. Kullanıcılarının güvenliğini sağlamak amacıyla Gmail yeni bir önlem alıyor. Hackerler tarafından istismar edilebilen JavaScript dosyaları, kullanıcılarını zor duruma sokabiliyor. Bu sebepten dolayı Gmail artık bünyesinde JavaScript dosyalarının paylaşılmasına izin vermeyecek. Bu dosya türünün e-posta aracılığıyla kolaylıkla paylaşılırken kullanıcıların güvenliğini tehlikeye attığı ortaya çıkmıştı. JavaScript’in bilgisayarlar üzerinden verileri çalması gibi tehditlere karşı Gmail yeni uygulamasında bu problemin önüne geçecek.

Sadece JavaScript Dosyaları Değil!

13 Şubat’tan itibaren Gmail hesapları üzerinden .JS uzantılı dosyalar yüklenemeyecek. “Bazı dosya türleri engelli” uyarısı verecek olan Gmail’in engellediği tek dosya türü JavaScript değil. Kullanıcılar .exe, .bat ve .msc gibi uzantılı dosyaları da Gmail üzerinden gönderemeyecek. Bu dosyaları paylaşmak isteyen kullanıcılar ise Google Drive ve Google Cloud Storage gibi platformları tercih edebilir.

Popüler Haberler

İlgili Haberler