Facebook’da Paylaşımları Silmeye İzin Veren Açık

Dünyanın en çok tercih edilen sosyal medya uygulamalarından biri olan Facebook, her geçen gün kullanıcı sayısını biraz daha arttırmayı da başarıyor. Yakaladığı yükselişle beraber kısa süre içerisinde 1,5 milyar kullanıcı sayısının üzerine de çıkmayı başaran uygulama tüm bu başarısını kullanıcılara sunduğu ayrıcalıklara borçlu. Yayınlanan güncellemeler ve kullanıcılara sunulan güvenlik ayrıcalıklarıyla sosyal medya alanında ilk tercih olan uygulamalarından biri olan Facebook, zaman zaman sorunlarla da karşı karşıya kalmıyor değil. Özellikle uygulamaya eklenen yeni özelliklerle beraber oluşan güvenlik açıkları Facebook’un en büyük sorunlarından biri olarak biliniyor. Hatta Facebook’un bu güvenlik açıklarını önlemek için hackerlarla anlaşmaya bile girdiğini söyleyebiliriz. Zira uygulamada güvenlik açığı tespit eden hackerların bu güvenlik açığını Facebook ile paylaşmaları halinde Facebook’dan para kazandıkları da biliniyor. Fakat tüm bunlara rağmen uygulamada hala güvenlik açıkları yaşanmıyor değil. Dün itibariyle yeni bir güvenlik açığının da ortaya çıktığını belirtelim.

Yeni Açık Sayesinde Arkadaşlarınızın Yaptığı Paylaşımları Kaldırabiliyorsunuz

Hintli bir güvenlik şirketi tarafından keşfedilen açık aslında video eklemesi üzerine yapılan bir mini güncellemeyle beraber ortaya çıkmış. Facebook’u düzenli olarak inceleyen Hintli şirket tarafından tespit edilen açığa göre paylaşılan videolarda ID sorunları oluşuyor ve ID sistemi üzerinde oluşan mini açık sayesinde kullanıcılar videolara belli bir sayıda yorum göndererek hem videonun hem de yorumların sunucudan silinmesini sağlayabiliyor. Güvenlik şirketi tarafından fark edilen ve hemen Facebook’a bildirilen açık ile ilgili önlemler ise hemen alındı.

Güvenlik Açığı Kapatıldı Mı?

Söz konusu güvenlik açığı Facebook’a bildirilir bildirilmez hemen uygulama yetkilileri de harekete geçti. Kısa süre içerisinde konu üzerine yapılan çalışmayla beraber sorun kalıcı olarak çözüme ulaştırıldı. Yaşanan sorunun ise video paylaşım özelliği konusunda değiştirilen bir API nedeniyle kaynaklandığı ortaya çıktı. Bununla beraber Facebook’un güvenlik açığından dolayı her hangi bir olumsuzlukla karşı karşıya kalmadığı da açıklandı. Tüm bu detaylarla beraber aslında Facebook güvenlik açıklarına ne kadar kısa sürede müdahale edebildiğini de göstermiş oldu. Hatta bunun için özel bir çalışma ekibi kurulduğu da bilinmekte.

Popüler Haberler

İlgili Haberler